Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Přizdisráči - Vesele nekorektní rom-com pro kluky

/ Iva Přivřelová, 19.12.2011

Letní divácký hit natočený podle populárního seriálu znovu dokazuje, že když Britové točí to, co Američani, není z toho stejný film.

 

Na první pohled se Přizdisráči tváří jako Prci prci prcičky 6, britská verze. Čtveřice kamarádů s vizáží „nejdebilnějšího boy bandu na světě“ se hned po maturitě vydá na první dovolenou bez rodičů, na Krétu, do toho nejkřiklavěji nevkusného turistického resortu. Plán, jak si užít ty nejlepší prázdniny, zahrnuje alkohol, párty na lodi, opalování, alkohol a balení povolných holek. Nebo jakýchkoli holek.


Dobrodružství u moře, jejichž styl se po půlce už okouká, očekávaně neprobíhají úplně podle očekávání hrdinů. Představy osmnáctiletých Angličanů určitě nezahrnovaly nechutný hotel, probuzení v mraveništi nebo zvracení po lidech. Zato představy diváků mohly zahrnovat dojem, že půjde o další trapnou ukázku žánru, který kulminoval už před pár lety. Nadržení Britové ale nejsou Američané s koláčem.

 

Morálka oplzlých vtipů
Scénky s touhle partičkou mají kadenci a ironii, která film vyděluje z řady. Oplzlé a fekální vtipy jsou součástí humoru, který využívá trapnost záměrně jako určující pocit dospívání. Namachrované vulgární komentáře tu nikdy nikoho neohromí, zvlášť holky ne. Pokud kluci chtějí získat ty čtyři slečny, které potkaly první večer, musí jim dojít, že se k nim mají chovat s respektem.


I přes nejvyšší možnou přístupnost tak Přizdisáči nepostrádají morálku a fungují v podstatě jako romantická komedie, obzvlášť pro kluky, když si tu hrdinové najdou přítelkyně o dost hezčí, než jsou oni sami. Ale kdo by jim i ten nepravděpodobný happyend nepřál? Panic Will, jehož duchaplný komentář nás provází, si sympatie získává jako ten zábavný a chytrý, jeho kamarádi představují každý zase jiný typ – prostoduché blaženosti, touhy po sebevědomí a pochybující laskavosti.

 

Letní hit na Vánoce
I když k nám přichází na Vánoce, film je typicky letní. Odehrává se na prosluněných lokacích a dobrou náladu a filozofii o užívání si života bez ohledu na jeho četné nedokonalosti si nehodlá zkazit ničím nepříjemnějším než je pohled na lejno v bidetu. Doma v Británii se právě v létě stal z téhle relativně malé produkce velký divácký hit, i díky tomu, že na plátno pozval hrdiny ze stejnojmenného seriálu.


Filmoví Přizdisáči nicméně baví i bez znalosti jejich televizní minulosti. Podobně jako v nedávné Velké vánoční jízdě (pro zcela jiné publikum), i tady se Britové projevují hlavně tak, že si v americky střiženém příběhu dovolí být cyničtější a vesele nekorektní.


Komentáře