Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Vše je ztraceno: Redford a moře

/ Iva Přivřelová, 12.12.2013

Robert Redford je někdo. Od Sundance Kida hrál desítky postav, v 80. letech začal s úspěchem i režírovat, založil festival nezávislého filmu. Kromě filmů je navíc spojen i s určitým politickým názorem, často se vyjadřuje ke společenským problémům a i jeho filmy mají často silný společensko-politický podtext, nejsilněji snad Hrdinové a zbabělci vyjadřující se k válce v Iráku.


Teď hraje Robert Redford hlavní roli v novince Vše je ztraceno – a vlastně roli jedinou. Není to sice jeho vlastní film, za režií a scénářem stojí o generace mladší J. C. Chandor. I tak ale jeho přítomnost napovídá, že příběh osamělého muže trpícího uprostřed Indického oceánu nemusí být jen takové obyčejné drama. Napovídá to taky patetický závěrečný song Amen a takové detaily, jak označení hlavního hrdiny „Náš člověk“ nebo fakt, že to, co mu poničí jachtu, je ztracený čínský kontejner s botami.

 

Jak tedy číst víc než 100 minutový film, v němž padne jen pár slov a který úvod, chronologicky patřící až ke konci příběhu, falešně avizuje jako psychologické drama typu Trosečník nebo Pí a jeho život? Buď to jde jako strohý thriller o boji člověka proti živlům, s působivými mořskými scénami, ale s nedostatkem informací o hlavním hrdinovi na to, aby vyvolalo větší emocionální reakci, a s docela nepřekvapivým průběhem.

 

Nebo v něm může divák hledat metafory a symboly a číst film jako poctu Redfordově výdrži a taky patriotickou oslavu výdrže solidní staré přednixonovské Ameriky, kterou s Redfordem máme spojenou, ohrožovanou bouřemi v oceánu současného globalizovaného světa. Pak to bude alegorické drama, pro Evropana stále poměrně chladné, povrchní a nezajímavé. Nejlepší je tedy film brát jako Redfordovo velké herecké sólo.

 

Hodnocení: 50 %
Režie a scénář: J.C. Chandor
Kamera: Frank G. DeMarco, Peter Zuccarini
Hudba: Alex Ebert
Hrají: Robert Redford
USA, 2013, 106 min


Komentáře