Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Wahlberg bojuje, Vejdělek vzpomíná a paranormální aktivity pokračují

/ Iva Přivřelová, 08.01.2014

Filmové premiéry 9. ledna jsou tady!

 

Na život a na smrt

V červnu 2005 se čtveřice speciálně vycvičených vojáků pokusila v Afghánistánu dopadnout vysoce postaveného člena Al Kajdy. Původní název filmového zpracování této akce Lone Survivor napovídá, jak to dopadlo. Špatně. Samotná vlastenecká filmová adaptace vzpomínkové knihy hlavního hrdiny se podle ohlasů povedla lépe (její scénář dokonce získal nominaci na cenu Sdružení amerických scenáristů). Přitom za režií i scénářem stojí bývalý herec Peter Berg, který naposledy překonával Michaela Baye ve velkolepé tuposti v Bitevní lodi. Z ní si půjčil Taylore Kitsche, další členy komanda hrají miláčci nezávislé scény Ben Foster a Emile Hirsch, hlavní postava připadla Marku Wahlbergovi.

 

Něžné vlny

Jiří Vejdělek zavzpomínal na vlastní dospívání, což znamená, že jeho nový film je nostalgická komedie. Totalitní 80. léta v něm tedy vypadají jako lehce absurdní, ale jinak líně příjemná doba, politika se do příběhu neplete, protože ten příběh tvoří slepenec rádoby zábavných historek. V nich se Vejdělkovo alter ego uchází o pěknou spolužačku, zatímco jeho rodiče v podání Táni Pauhofové a Hynka Čermáka s parukou prožívají svůj zidealizovaný vztah s mírnými zádrhely pro pobavení. Ke všemu hraje nepřetržitě něžný klavír. V zemi, kde se nejnavštěvovanějším domácím filmem roku staly Babovřesky, očekávejte divácký hit.

 

Paranormal Activity: Prokletí

Pátý film z levné hororové série přemístil strašení ke dvěma mladým klukům, kteří se o prázdninách nudí, a tak začnou zkoumat, co divného se děje v sousedním bytě. Jakmile se osud nového hlavního hrdiny protne s tragickou historií postav předchozích dílů, šance na to, že kluci 1. září nastoupí do školy, jsou minimální. Režie se ujal Christopher Landon, který má na svědomí scénáře předchozích tří dílů. Podle americké kritiky ale jeho film nenabízí dost lekaček, aby svou existenci omluvil.


Komentáře