Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Život Adéle: Vítěz Cannes stojí za pozornost

/ Iva Přivřelová, 28.11.2013

Život Adéle je už od května známý dvěma věcmi. Tím, že vyhrál nejslavnější filmový festival na světě v Cannes. A tím, že obsahuje explicitní erotické scény mezi dvěma ženami, titulní Adéle a její životní láskou Emmou. Na to druhé je asi dobré být připraven, aby se divák neošíval a nereagoval nepohodlným chichotem jako někteří na předpremiérové projekci na Festivalu francouzského filmu. To první je dobré brát jako doporučení a důkaz, že drama o dvou lesbách není jen o sexu. Zvlášť když ten sex vypadá vyretušovaně, trochu až nevhodně pornograficky a prozrazuje, že Život Adéle inspirovaný komiksem Modrá je teplá barva od Julie Maroh natočil muž.


Konkrétně Abdellatif Kechiche, Francouz narozený v Tunisu, kterého dosud zajímal život jiných přistěhovalců ve Francii. Život Adéle pozoruje skoro podle pravidel Dogma 95. Bez přidané hudby, s ruční kamerou přilepenou na tváři mladé, dosud skoro neznámé herečky Adéle Exarchopoulos, které v Cannes porota vedená Steven Spielbergem věnovala Zlatou palmu spolu s režisérem a její kolegyní Léou Seydoux.


Příběh Adéle je povědomý. Dospívání, objevování sebe sama, své sexuality, svého postavení mezi lidmi, svých tužeb, první velká láska a její konec. Kechichovo vyprávění je přesto jedinečné. Intenzivní, soustředěné pouze na svou hrdinku, nakonec hluboce smutné. Jeho film dokáže evokovat pocity, působí mimořádně fyzicky, i díky tomu, z jaké blízkosti Adéle a její často pudové jednání sledujeme a jak odhodlaný výkon její představitelka předvádí, plný slz, slin i červenání.


Sdílená intimita vytváří silné emocionální pouto s Adéle a jejím trápením, a proto není skoro žádná scéna v tříhodinovém filmu navíc, některé jsou jen o něco delší, než by možná musely. Velké témata se zmiňují jakoby mimochodem, v hodinách literatury, debatách o umění a filozofie nebo o jídle, jindy Kechiche radši než pomocí slov komentuje duševní rozpoložení a vývoj svých postav vizuálně a zařazením jednotlivých scén. Epizody ze života Adéle zabírají deset let. Filmově jsou natolik působivé, jako kdybychom ji tak dlouho opravdu znali.

 

Hodnocení: 80 %
Premiéra: 28. listopadu
Režie: Abdellatif Kechiche
Scénář: Abdellatif Kechiche, Ghalia Lacroix
Kamera: Sofian El Fani
Hrají: Adèle Exarchopoulos, Léa Seydoux, Jeremie Laheurte, Catherine Salée, Aurélien Recoing, Alma Jodorowsky, Sandor Funtek
Drama, romantický, Francie/Belgie/Španělsko, 2013, 179 minut


Komentáře