Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Zkrat: Chlad a boj

/ Iva Přivřelová, 12.03.2012

Steven Soderbergh natočil propagační film jedné pohledné hvězdy bojových umění.


Gina Carano je šampionka soutěží různých bojových umění a kdyby nechtěla tenhle film natočit, ani by nevznikl. Steven Soderbergh nechtěl, aby její roli hrál někdo jiný. Jeho novinka totiž vypráví o agentce v soukromých službách, kterou zradili její kolegové a ona se za to mstí. Tak, že celý film utíká, skáče, kope a hlavně se drsně pere s různými muži (v podání známých herců).


Akční scény bez emocí
Zápletka je jednoduchá a nezajímavá až na pokraji nudnosti, přestože se v první půlce odvíjí v retrospektivách a na závěr ji zakončí klasická zpověď hlavního padoucha, který přehledně dovysvětlí, co, jak a proč udělal. Zkrat stojí na akčních scénách, zaranžovaných a sestříhaných s propracovanou a nezvyklou choreografií. Pružná Gina tak ve filmu ani nemusí hrát, stačí, že dokáže kousky až zábavně akrobatické.


Nejen neuvěřitelně schopná hrdinka, která najde čas si v rámci přípravy na rozhodující akci uplést na hlavě i slušivé copánky, ale i celý film, se pohybuje na hraně parodie akčního thrilleru a jeho dekonstrukce. Soderbergh akci snímá jinak než je dneska trendy, méně kineticky, v delších záběrech a z pozice hlavní hrdinky. A předpokládá, že mu stačí spoléhat na technicky dokonalou formu, očištěnou od emocí.

 

Slavní muži ve vedlejších rolích
Zatímco v Drive podobný „cool“ přístup intelektuální pocty neintelektuálnímu žánru stačil, Zkrat odkazující na režisérovy oblíbené akční filmy 70. let je i na oddechovou zábavu příliš vyprázdněný. Soderberghova odtažitá režie a digitální kamera, za níž opět stál sám pod pseudonymem, hudba sestavená taky po vzoru čtyřicet let starých akčních béček a repetetivní obsah, který se jen odehrává v různých městech a v různých kulisách, ničemu neslouží. O hloubce celého dobrodružství dostatečně vypovídají první a poslední slova filmu: „Oh shit“.

 

Kdyby Carano nabídku stát se kromě sportovní hvězdy na chvíli i hvězdou filmovou nepřijala, v bohaté, rozmanité a nevyrovnané kariéře Soderbergha by tenhle film nechyběl. Ani hvězdné obsazení, další z vnějších znaků mnoha snímků muže, který kdysi spoluvytvářel americký nezávislý film, Zkratu na atraktivnosti zas tolik nepřidává. Každý ze slavných herců (Ewan McGregor, Channing Tatum, Michael Fassbender, Michael Douglas a Antonio Banderas) je jen vedlejším hráčem v představení napsaném pouze pro Ginu Carano, její tělo a její fanoušky.


Komentáře