Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Narcotic Fields: Deadline je důležitý, člověk pak intenzivněji pracuje

/ Jakub Kaplan, 22.11.2013

Kapela Narcotic Fields, která by si u nás rozhodně zasloužila větší pozornost, vydává nové EP: Od roku 2007, kdy odehrála svůj první koncert, si prošla vývojem od rocku k elektronice. Podle hraného stylu se také průběžně měnil počet a obsazení členů kapely.  Narcotic Fields nakonec skončila u elektronické hudby. O tom všem si budeme povídat v následujícím rozhovoru s hlavními protagonisty skupiny, Tomášem, Terkou a Martinem.

 

Kdy a jak došlo k tomu, že se na české hudební scéně objevila skupina Narcotic Fields?
Tomáš: Kdybych to měl počítat podle prvního koncertu, tak jsme vznikli v roce 2007.  Ovšem vznik hudební skupiny nebývá vždycky jednoduchý proces. V našem případě tomu předcházely dva roky přemýšlení a příprav. Skupinu jsem zakládal já tady s Terkou. Tehdy jsme hráli v různých kapelách, ale ani jeden z nás v ní nenašel hudbu, která vychází z toho, co se nám líbí a co bychom chtěli dělat. Tak jsme to dali dohromady.

 

Jaké byli společné hudební začátky?
Tomáš: Začali jsme se scházet u kamaráda ve studiu a vzniklo prvních přibližně 8 skladeb, které byly čistě elektronické. Počítač, klávesy a zpěv. S těmi jsme oslovili promotéry s žádostí, že bychom si rádi zahráli naživo. To se povedlo a lidi nás začali zvát.

 

Dlouho jste ale jako duo nezůstali.
Tomáš: To je pravda. Velice brzy jsme se z dvoučlenného projektu začali rozrůstat. Od roku 2007 do roku 2010 bylo období, kdy nás na pódiu stálo sedm. DJ Gasta, dva kytaristi, baskytara, bicí, klávesy, zpěv.

 

Tomáši, ty se ale s Terkou znáš už delší dobu.
Tomáš: To je pravda, známe se z Olomouce už dvacet let.
Tereza: Dvacet let, ty jo to je doba. (smích)
Tomáš: A před těmi dvaceti lety jsme už spolu měli folkovou kapelu, která se jmenovala ´V jednom kuse´.
Tereza: Hráli jsme na Portě. (smích)

 

Nakonec jste však počet členů zredukovali na čtyři. Proč taková změna?
Tomáš: V průběhu roku 2010 jsme si začínali uvědomovat, že mít početnou kapelu je sice zajímavé, ale na druhou stranu to přináší celou řadu komplikací a starostí.  A navíc jsme cítili, že se chceme vrátit zpět k elektronické hudbě, se kterou jsme vlastně začínali.

 

To mohu potvrdit.  Rozdíl mezi prvním albem Erase a novým EP Disorder je znatelný.
Tereza: Samozřejmě, že tento proces byl postupný. Spolupráce s kytaristy byla skvělá a společně jsme fungovali dobře.  Ale již při přípravě nového alba jsme chtěli, aby zvuk byl daleko čistší.
Tomáš: Zjistili jsme, že je to na nás moc velký.

 

Co tedy nejvíce ovlivnilo výsledný zvuk EP Disorder ?
Tereza: V době, kdy jsme nahrávali tohle EP, jsme spolupracovali s Lukášem Marečkem. To je olomoucký zpěvák a baskytarista. Díky němu jsme se dostali k Borisi Carloffovi, v jehož studiu jsme nahráli veškerý základ.
Tomáš: Spolupráce s Borisem byla velice rychlá. První dva dny jsme nahrávali nástroje a další den zpěv.  On třeba pro ´Say it again´ přišel s nápadem na basovou linku. Nakonec se z toho stal základní motiv pro tuhle skladbu.
Tereza: Původně měl být v základní sestavě ještě Lukáš Mareček. Spolupráce však nakonec nevyšla. Ale ´Lack of You´ je jeho věc, kterou jsme pak dál pod jeho dohledem rozvíjeli.
Tomáš: Jestli se ale ptáš na to, kde měl největší vklad, tak jsou dva lidi. Tomáš Herian , který nám pomohl s produkcí.  Také přinesl spoustu materiálu, hromadu zvuků předělal a my jsme si z toho vyzobali to, co nám sedělo. Druhým člověkem je tady Martin, který udělal po technické stránce finální zvuk.

 

Jak jsi se Martine dostal k projektu Narcotic Fields?
Martin: Já jsem před tím hrál s projektem Massive Mustache ,  s Honzou Lamramem a díky tomu jsme potkali ve zkušebnách Flédy.  Asi potřebovali někoho s počítačem, tak mě oslovili.“ (smích)
Tomáš: Viděli jsme několik koncertu Massive Mustache a byli jsme nadšení.
Tereza: A hlavně jsme věděli, že tenhle zvuk v nových skladbách chceme a byla ruka v rukávě (smích)

 

Z celého alba mě nejvíce zaujala skladba „Hive“. Jak vznikla a o čem je?
Tomáš: Já jsem napsal text na základě jednoho konceptu Martina Macháčka. To je skvělý umělec a kamarád, který nám dělal jednu dobu videoprojekce. Je to v podstatě taková apokalyptická metafora. Hive znamená v překladu včelí úl a ta píseň je z pohledu včelí královny, které se rozpadá její společenství včel. Dospěje to do té míry, že si uvědomí, že jediná cesta k očištění společenství, je přes obětování sebe samotné.

 

Disorder je první EP ze dvou, před vydáním alba. Proč jste volili takovou formu?
Tomáš: Protože jsme věděli, že kdybychom chtěli pracovat rovnou na deseti skladbách a dovést je k naší naprosté spokojenosti, tak by uplynul minimálně rok.
Martin: Také, když byl hotový první materiál, tak prostě musel ven.
Tereza: Možná také proto, že jsme nechtěli hrát na koncertech jenom věci čtyři roky staré, když už jsme věděli, že náš zvuk je někde jinde.

 

Kdy se mohou fanoušci těšit na druhé EP?
Tomáš: Mělo by vyjít v březnu. 

 

To máte docela našlápnutý termín.
Tomáš: To je práce našeho manažera Marka Pešky, my bychom sami o sobě asi tak nespěchali. (smích)
Martin: Ale ono je to občas potřeba. Když si dá člověk deadline, tak intenzivněji pracuje. 

 

Nové album bude vlastně dvojalbum. Co bude obsahovat?
Tomáš: První album bude nový materiál a druhý remixy. V prvé řadě bychom rádi, aby se tam objevily remixy nových skladeb. Ale kdyby chtěl nějaký nadšenec remixovat něco z Erase, a bude to zajímavé, tak se tomu bránit nebudeme.

 

Kde všude si mohou fanoušci vaší hudbu poslechnout?
Tomáš: Skladby jsou k dispozici na Bandzone.cz, Soundcloud.com a Bandcamp.com. Na posledně jmenovaném serveru nás může kdokoliv podpořit zakoupením naši hudby. Termíny koncertu zveřejňujeme průběžně na našich webovkách www.narcoticfields.cz.

 


Komentáře