Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Aby mohli legálně pít v klubech, založili kapelu The Offspring

/ Jan Molina, 12.08.2011

Začali na střední škole v roce 1984. Bryan „Dexter“ Holland a Greg Keisel kapelu založili, aby mohli na vlastní párty, což byl tak trochu důvod i pro přijetí Noodlese, který byl už tehdy dost starý na to, aby jim alkohol kupoval...

 

O dva roky později si dali jméno The Offspring a další dva roky na to přišlo první album. Nicméně na vrchol slávy je dostalo až album Smash a další tři alba, která dostala platinové certifikace. Hranice dvaatřicátého milionu prodaných alb dostala Offspring na post nejprodávanější punk-rockové kapely v historii. O svých začátcích i blízkých plánech promluvili všichni tři.


Stojí za vznikem vaší tehdy studentské kapely nějaké hudební idoly?
Dexter: Na začátku nás dost ovlivnily punkové kapely jako Sexpistols a Clash. Stejně tak i místní kapela Dead Canadians ze San Francisca, i když my jsme tedy z Los Angeles. I Adolescents se odrazili v našich začátcích. Když jsme tvořili Offspring, začínali jsme pro zábavu. Doufali jsme v několik párty a klubových vystoupení. Jednou možná i nějaká ta nahrávka, kterou bychom ukázali vnoučatům. Punkové kapely tehdy nebyly zrovna komerčně hodnotné, takže jsme nečekali, že jednou budeme cestovat po celém světě, nahrajeme sedm alb… Šílený.


Přišly vysněné párty a vystoupení brzy po odstartování, nebo byla cesta komplikovanější?
Dexter: Když jsme chtěli na nějakou párty, ani nás nepustili dovnitř. Takže jsme museli jít popíjet na dvorek k někomu, jehož rodiče nebyli doma. Jednou jsme se tedy rozhodli udělat si vlastní kapelu a mít svoje párty. Šli jsme koupit kytaru a začali hrát. Když kapela začínala, bylo složité najít to, co by se dalo nazvat „hudební identita“. Experimentovali jsme s několika styly, než jsme si stvořili skladby, které teď máme.

 

Druhé album s názvem Smash vás katapultovalo hodně vysoko i daleko, jak vzpomínáte na to období? Změnilo vám to životy?
Dexter: V té době jsme měli své běžné práce. Kapela pro nás byla hlavně zábava.
Noodles: V době příprav Smash jsme rozjeli tři turné po Americe a to léto před vydáním Smash jsme vyrazili i do Evropy. Já byl tehdy ještě na střední, když jsme dali pět tisíc dolarů za natočení videa pro MTV a když mě zastavovali lidi z vejšky: „Nejsi ty ten týpek z MTV?“


Všem se asi vždy vybaví song Pretty Fly (For a White Guy). Jak vznikl?
Dexter: Napsal jsem ten song podle toho, co jsem viděl během projížděk sousedstvím a v televizi. Prostě jsem věděl, že je to téma, které chci probrat, a nechápal jsem, že to už neudělal někdo přede mnou. Popularita pak rychle rostla přes Ameriku i Evropu.


Styl punku jste rozšířili vy a Green Day. Jste přátelé?
Greg K.: Začali jsme ve stejnou dobu a stejným způsobem v roce 1994, takže asi budeme navždy spojováni. Pár vystoupení jsme odehráli spolu za ty roky, ale mimo to nemáme žádný bližší vztah.


Jste spolu skoro tři desítky let, jak se vaše životy změnily?
Greg K.: Největší změna proběhla v roce 1994, kdy se kapela změnila z koníčku na kariéru. Pro mě se zatím nic zásadního nemění, protože stále směřujeme dopředu. Nejspíš se to změní v momentě, kdy bychom začali nastavovat už použité věci, což se doufám nikdy nestane. Spolu se moc nevidíme, když zrovna nepracujeme, ale když spolu vyrazíme na turné, je to jako bychom se viděli naposledy včera, i když to můžou být měsíce.

 

Nové světové turné začínáte v Praze. Čeká nás něco speciálního?
Noodles: Poslední dobou jsme se dost soustředili na nahrávání, takže v tomhle případě nevíme, co se bude dít. Ani jsme ještě nezačali zkoušet. Vím, že jsem už mluvili o přípravě několika nových songů, protože nahrávání se už blíží ke konci, což je naše priorita číslo jedna. Doufali jsme v dokončení před začátkem tohoto turné, ale stále tu je pár vokálů a textů, které potřebují dodělat. Každopádně vás mohu ujistit, že tři nebo čtyři kousky zahrajeme už v Praze.


Nějakou dobu se objevují informace o dvanácti až třinácti dokončených skladbách na nové album. Je to tak?
Noodles: Netuším – ještě tracklist nemáme, ale určitě tam bude minimálně třináct songů. Je pro nás hodně důležité vybrat ty správné, které se k sobě hodí, a udělat pořádnou nahrávku.


Komentáře