Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Britští Lamb jsou po šesti letech zpět

/ Jan Molina, 24.01.2012

Britské duo Lamb, tedy Andy Barlow a Lou Rhodes, se s námi před šesti lety rozloučilo slovy: „Už spolu žádné album neuděláme“. Slzy fanoušků je však připlavily zpět, a to do konce až do Prahy. Jak se za tu dobu měli a proč nám přinesli páté album nám prozradila Lou.


Úvodní song Another Language z posledního alba známe jako instrumentální verzi z Andyho projektu LOWB. Proč jste se rozhodli zařadit to i sem? Myslíte, že je jak dělaný pro váš hlas, Lou?
Píseň byla napsána pro Andyho Lowb album, takže je jasné, že pro můj hlas přímo dělána nebyla. V instrumentální podobě se jmenuje „Wheeler Dealer Healer“. Během psaní pátého alba mi Andy hrál některé instrumentální tracky pro jeho album a tenhle mě obzvlášť zaujal. Téměř okamžitě jsem dostala nápad na text, což pro mě byl silný důvod začít tím první album Lamb po pětileté pauze.


Jak se vaše zkušenosti se skládáním písní odrazily na tomhle albu? Bylo to v něčem jiné?
Já vždycky psala písně. Způsob, jakým spolupracujeme v Lamb, spočívá v práci obou, přičemž jeden na druhého házíme nápady. Obvykle v jejich nejjednodušší formě, ze které songy pak vzniknou. Rozhodně ale skládám jinak, když pracuju sama na svých sólo akustických projektech.

 

Kdysi jste řekla, že jste „si jistá, že spolu už nikdy nenahrajete album.“ Teď je ovšem Pětka tady. Co stojí za návratem?
Když jsme se v roce 2004 rozdělili, bylo to proto, že jsme jako projekt skončili na jakémsi „mrtvém bodě“. Od začátku byli Lamb v inovaci a v téhle fázi se zdálo, že jsme ztratili náš směr. Navíc jsem cítila jakýsi tlak udělat sólo akustickou hudbu, což dost přispělo k rozdělení. V té době to fakt vypadalo, že jako Lamb už další album neuděláme. Za ty roky jsem odděleně vydala tři sólová alba a Andy cestoval, stal se otcem a pracoval na několika hudebních projektech, které vykulminovaly v tomto albu Lamb. Dost jsme za tu dobu dospěli a zjistili jsme, že naše přátelství vyústilo do úplně nové podoby. Když nás požádali udělat hrstku vystoupení v roce 2009, hodně jsme to probírali a zapracovali na věcech, které způsobovaly problémy v minulosti. Taky jsme si hodně vyjasnili jak a kde Lamb ztatili svůj směr, když jsme se probírali čtyřmi předchozími alby. Pak se ta hrstka vystoupení změnila v mnohem víc a my si uvědomili, že zažíváme úžasné chvíle. Vždycky jsme říkali, že Lamb natočí další album jen tehdy, když budeme mít co nového říct. A zdá se, že ten čas přišel.


Jak byste popsala nové album?
To bych raději nezkoušela. Jsme radši, když si to lidé poslechnou a udělají si svůj názor. Ale myslím, že pokud bych měla dát nějaká klíčová slova, která by album popsala, byla by to: syrový, podrážděný, svěží, filozofický, dusný, tázavý...

 

Prozradíte, který song z vaší discografie máte nejradši?
Říká se, že poslední práce je obvykle ta oblíbená a myslím, že to je pravda. Jeden z mých oblíbených je „Rounds“. A musím říct, že některé ze starších kousků pořád vylepšujeme. Například „Gabriel“ má pro mě momentálně speciální význam.


Písně jako Gabriel nebo Gorecki nesmí chybět na žádném vystoupení. Není to už únavné pořád dokola?
To záleží na náladě. Bylo by snadný říct: „Bože, to už jsem zpívala stokrát, už mě to nudí“. Ale pro mě jsou to právě ty příklady neustálého vylepšování.


Jaký to byl pocit stát na pódiu jako Lamb po šesti letech? Zaznamenali jste velké změny v publiku?
Byl to úžasný pocit. Nemyslím, že se udály velké změny v publiku, ale je vážně cool vidět ten mix starých fandů z našich začátků a těch úplně nových, kteří naši hudbu objevili až teď. Jedna z nejlepších věcí je hrát na nových místech, kde jsme ještě nehráli a poznat tak fandy, které jsme ještě nepotkali.


Jak vnímáte to, že dneska se hudba víc nelegálně stahuje, než kupuje?
Je to docela drsný pro muzikanty a sama se tomu snažím vyhnout tak, že nakupuju v místních hudebních obchodech jak často jenom můžu. Moji synové jsou na tom stejně a já v nich vždycky pěstovala lásku k nakupování vinylu. Myslím, že ti, co si hudbu stahují, si moc neuvědomují, co tím způsobují a že muzikantům na tom závisí obživa.

 

Zájímáte se o současnou hudební scénu? Je někdo, kdo vás v poslední době dostal?
Jasně, pár hodně dobrých lidí na post-dubstep scéně tu je. Lidi jako James Blake, Mount Kimbie, Baths, Jai paul, Sbtrkt, Vondelpark a další.

 

V Praze už jste byli. Těšíte se?
Rozhodně! Byla to naprosto skvělá show a už se nemůžeme dočkat, až v Praze znovu zahrajeme.


Komentáře