Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Paranormal Activity 3 - Třetí pokračování napravilo reputaci

/ Jan Molina, 20.10.2011

Určitě si každý z nás dokáže představit příjemnější spolubydlící, než je evidentně podrážděný duch, který nás tahá za nohu z postele a vytírá námi tak schodiště.

 

Ovšem duchové mají spoustu času, a tak jim trvá delší dobu zapomenout, že je někdo v dětství provokoval. I když se jedná o malé holčičky, které si raději hrají s dávno mrtvými lidmi, než s panenkami. Dívky nyní viditelně vyrostly, ale smůla, duch si chce hrát dál.


A pak že kdo si hraje, nezlobí... Duchové to asi vidí jinak
První díl Paranormal Activity se objevil téměř odnikud jako duch a pořádně nás tehdy všechny vystrašil. Ruční, kamerou natáčený snímek, nás namáčknuté na zdi a zabalené do peřin v napětí děsil pokaždé, když se na obrazovkách ukázala noc a s ní i rostoucí nepříčetnost neviditelného spolubydlícího. Styl zpracování a neznámé tváře přidaly na věrohodnosti videa, a z nezávislého snímku za pár peněz se stal obrovský hit. Vše bylo zničeno příchodem druhého dílu, který přinesl jen stupidní scénář a naprosto stejné strašení. K tomu navíc herečku Sprague Grayden, kterou známe z tolika seriálů, že i onen efekt autentičnosti vystrašených obyčejných lidí byl rázem pryč.

 

Najednou tu byl evidentně nahraný film bez napětí, beze strachu a bez důvodu na to koukat. Kdo se na dvojku koukal sám a neměl tedy to štěstí jako já, že mohl občas z nudy na někoho vybafnout, aby neusnul, tak jen zabil hodinu a půl večera. Teď přichází třetí díl, aby ukázal, čím sestry Katie a Kristie ducha před lety naprdly.

 

Režisér prvního dílu a scénárista třetího
„Chtěli jsme udělat co je v našich silách, aby diváci měli stejně silný zážitek, na jaký jsou zvyklí z minulých dílů,“ říká režisér prvního dílu Oren Peli, který evidentně neviděl dvojku. „Tedy natočit další strašidelný a napínavý film. Ale stejně tak jsme nechtěli zůstat v zajetých kolejích a omílat to stejné. Chtěli jsme přidat několik změn akceptovatelných pro fanoušky.“ Peli se tentokrát podílel na scénáři, aby nám mohl vysvětlit, čím holky tenkrát rozzlobily svého mrtvého kámoše. Katie a Kristie si v dětství rády hrály na vyvolávání duchů a pořád se strašily. Tehdy ovšem probudily někoho, kdo vstává nerad, a evidentně jen tak znovu neusne.

 

Jak jsme si už zvykli z tuny jiných hororů, malé děti si s duchy povídají a hrají, a jsou tak dospělým za blázny. Ovšem ve chvíli, kdy si duch začne hrát i s dospělými, je to přece jen větší legrace. Scénář třetího dílu pospojoval děj obou dílů předešlých, aby vysvětlil, jak to vše začalo. Tak jako první díl to z celkem pochopitelných důvodů už nikdy nezapůsobí, ale díkybohu to není tragédie jako dvojka. Nicméně sedm dílů jako u série Saw nijak nutně nepotřebujeme.


Komentáře