Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

The Prostitutes: Člověk se nesmí bát bejt trapnej

/ Jan Molina, 29.08.2011

Teď na chvíli zapomeňme na nejstarší řemeslo, protože v hudebním světě má slovo The Prostitutes zcela jiný výraz. Od první chvíle, kdy jsme měli možnost si jich pořádně všimnout, jsou označování za kapelu roku či objev roku. Čeští pánové s britským zpěvákem přinášejí už několik let pořádnou kytarovou muziku, ve které můžeme slyšet několik žánrů a stylů. O svých začátcích a blízké budoucnosti promluvili Luk Santiago a Stevie LFO.


Jak vznikla skupina, která téměř začala jako kapela roku?
Stevie: Lukáš s kytaristou Martinem jsou bráchové, takže tam je to daný – od malička spolu hráli. Já jsem se s Martinem potkal v práci někdy kolem roku 2000, kdy jsme tenkrát založili skupinu Radios. Postupem času jsme se rozhodli, že to rozpustíme, ale nějak jsme si s Martinem a Lukášem říkali, že bychom rádi pokračovali dál, ale nevěděli jsme jak. V podstatě náhodou se nám do rukou dostaly nahrávky, které si Adrian udělal sám doma. Tak jsme mu pak volali, jestli nepřijde na zkoušku. On tedy na první zkoušku přišel, ale říkal, že na druhou už rozhodně nepřijde. Pak přišel I na druhou a vznikli The Prostitutes.


Jak jste se pak tedy tak rychle dostali na světlo?
Luk: Tenkrát byl relativně čerstvě MySpace, tak jsme to flákli zadarmo tam. Věci secvakly, začali se ozývat lidi, že by chtěli rozhovor, a tím to všechno začalo. Řídili jsme se heslem, které razil tenkrát Martin: „Člověk se nesmí bát bejt trapnej!” Takže jsme něco nacvičili a dali to na MySpace, kde nic z Čech ještě skoro nebylo. Udělali jsme koncert v Rock Café, na který přišli kupodivu i novináři, protože jsme se prezentovali jako česko-britská kapela. Najednou, v podstatě ze dne na den, nás byl plný časopis Filtr a rádia nás začala hrát sama od sebe. Všechno nabralo hrozně velkej spád.

 

Označováni jste jako indie-rocková kapela. Hudebních stylů máte ale víc…
Luk: Všichni jednotlivě jsme rozstřelený v tom, co posloucháme. Výběr oblíbených desek je širokej. Navíc s kapelou jamujeme ve zkušebně, k tomu Adrian s kytarou doma skládá námořnický písničky a brácha doma na počítači skládá úchylárny, tak vznikají tři druhy skladeb. Dušan (producent) říkal, ať těch tracků uděláme Top 10, Top 12. Sranda byla, že on udělal to samý, a až asi na dvě písničky to byla shoda. Neřešili jsme teda jestli to pasuje žánrově, ale co, nám se líbí.


Podle webu je 25 % vašich fanoušku ze Států, pak jsme my, a například Slovensko je daleko za Indií. Jak si to vysvětlujete?
Stevie: To je samozřejmě problém našeho jména. Není to tak, že bychom v Indii nebo Pakistánu měli tak velkou hromadu fanoušků jako je uvedeno na webu. V Americe fanoušky teda máme, ale velká část jsou nahodilé kliky, z nichž se část zase vrátí. Ale primárně samozřejmě hledali troche jiné služby. Když se v Googlu zadá „prostitutes”, jsme na topu. Jinak fanouškovská základna je pestrá: pochopitelně jsou to Čechy, Slovensko, Německo a dost i Španělsko a Latinská Amerika.


Nejdou s takovým názvem ruku v ruce předsudky?
Stevie: S názvem přišel Adrian. Dva návrhy byly úplně nepoužitelný, tak zbyly The Prostitutes. V tu chvíli jsme si řekli, že nás za to moc lidí nepochválí, na druhou stranu budeme hodně vidět, a docela se nám to líbilo. Však co, jsou to holky šikovný.
Luk: Zase nás to chrání před nabídkami hrát na setkání ČSSD a veškerých politických stran. Možná jedině Piráti, ale ti zas nemaj prachy.

 

Třetí album bylo live. Chystáte už čtvrté?
Stevie: Začneme nahrávat koncem roku. V lednu bychom měli jít do studia a začnou přípravy. Takže začátkem jara by to mělo být venku. Práce bude o dost techničtější, než u první desky, která vznikla narychlo takovým punkovým stylem, a ucelenější, než ta druhá. Začínám z toho mít hrozně dobrej pocit, je to kus dál. Nebude to jako první, ani jako druhá deska, ale rozhodně to budou The Prostitutes.


Moc koncertů jste letos neměli. Můžeme se těšit přístí rok, že nám to vynahradíte?
Stevie: Teď na podzim přijdou klubový koncerty – Praha, Brno, Plzeň. Pár koncertů, ale žádný masivní turné do konce roku, protože bude moc práce. Ucelenější turné tedy až příští rok. Každopádně koncertování bude o moc víc, než letos. Některé věci z nové desky existujou už v ucelené formě. Už se dostávají do repertoáru, takže zkoušíme, jaké jsou reakce a vypadá to dobře. Když se povede během koncertu roztancovat lidi na věc, kterou nikdy neslyšeli, tak je v podstatě vyhráno.


Komentáře