Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Tonya Graves: Pop není sprosté slovo

/ Jan Molina, 02.09.2011

Z amerického Peekskillu k nám do Čech před šestnácti lety přijela na prázdniny velice milá a příjemná žena. Netrvalo dlouho a jméno Tonya Graves se začalo objevovat v médiích. Zásluhu na tom má krásný hlas, talent, a jak sama Tonya říká, náhoda.


Tato sympatická žena, která svůj volný čas dělí mezi své děti, hudbu a pilates, prozradila něco ze svých začátků a hlavně představuje svou první sólovou desku s názvem I`m The Only Me, která rozhodně bude stát za to.


Jak moc bylo těžké prosadit se v cizí zemi a dokonce získat tak obrovský úspěch?
Byla to náhoda. Několik let jsem měla zpívání jen jako koníček. I když jsem přijela do Čech, měla jsem jiné práce, dělala jiné věci a zpívala jsem si jen pro radost. Před jedenácti lety jsem ztratila práci, ale zpět do Ameriky jsem nechtěla. A jediná věc, kterou jsem mohla dělat, a na kterou není potřeba žádný papír, je zpívat. To jsem jen musela otevřít pusu a lidi slyšeli, co umím. Tehdejší práci jsem ztratila ve středu a v neděli už mi volal bývalý manažer Monkey Bussines, že hledají někoho s sebou na turné. Nakonec z toho nebylo jediné turné, ale chtěli mě jako členku skupiny. Od té doby je to moje práce.


Tonya GravesŘíkala jste, že zpět do Ameriky jste nechtěla. Proč jste chtěla zůstat u nás?
Mně se tady líbí. Jsem tu šťastná. Původně jsem sem přijela jen na prázdniny. Prvních několik roků jsem myslela, že budu muset odjet. Ale jsem tu od roku 1995 a už v roce 1998 jsem věděla, že bych tu ráda zůstala, protože se tu cítím víc doma, než kdekoli jinde na světě.


Studovala jste herectví, nyní je z vás zpěvačka. Co jste dělala mezi tím?
Na univerzitě jsem studovala herectví, ale to jsem pak změnila, protože herečkou jsem už být nechtěla. Měla jsem pocit, že lidi hráli pořád, nikdy neměli chvilku off. Hráli i když už nebyli na jevišti, a to nebylo nic pro mě. Takže jsem studia změnila na zpěv a pak na média, protože jsem chtěla psát dětské pořady pro televize. Nakonec jsem začala pracovat v dětském domově. Ta práce se mi strašně líbila, ale bylo moc vyčerpávající – ty dětské příběhy končily často špatně a pro mě to bylo velice těžké. Žádný americký happy end. Opakem tomu byla klidná práce v new age knihkupectví. Pak jsem přijela do Čech.


V čem vidíte výhody zpívat ve skupině a v čem zpívat jako sólistka?
Když kapela hraje špatně, nikdo se nezajímá, jestli kytarista hrál špatně nebo kulhal bubeník, všichni řeknou, že zpěvačka byla strašná. V sólové dráze mám větší svobodu, protože všechno je tak, jak chci já. Snažím se být zodpovědná. Je pravda, že spousta lidí čekala, že budu dělat čistě jazzovou desku, protože mě většina znají z doby, kdy jsme hrála se Štěpánem Zpěváčkem, což je projekt, který miluji – jazz, swing, blues. Vždy jsem měla štěstí, že od chvíle, co jsem sem dorazila, jsem měla možnost spolupracovat s nejlepšími českými muzikanty – Lubošem Andrštem, Štěpánem Tůmou, s úžasnými muzikanty z Monkey Bussines. Nevím, kdo mě v nebi miluje, ale věřím, že se povede dál.


Jak byste představila novou desku?
Deska je pop. Frank Sinatra, Tom Jones i ti ve své době dělali pop. A tehdy se pop nebral jako sprosté slovo. Teď se všichni ušklíbají, když slovo pop vyslovím, všechno asi musí být underground a alternative. Nevidím na popu nic špatného, a já prostě dělám popovou desku. Jmenuje se I`m The Only Me, což znamená, že já jsem já a jiná nikdy nebudu. Nebudu se měnit a nikdo nebude měnit mě. Jsem autorkou všech textů. Songů tam bude asi jedenáct. Deska se dělá u Ecsona Waldese, za což jsem taky moc ráda, protože to je moc šikovný člověk a je s ním skvělá spolupráce.


Už máme možnost vidět první videoklip k úžasné písni 39 reasons. Co byste o ní mohla říci?
39 reasons může být o věcech, které nás sráží dolů. Já bych mohla sedět doma a fňukat, ale nebudu. Všechny tyhle negativní věci vyházím ven, nenechám je, aby mě ovládaly a ovlivňovaly můj život.

 

Kdy a kde budeme moci I`m The Only Me sehnat?
Deska vyjde na konci září, ale kromě obchodů bude v ten samý den dostupná i na iTunes, na Amazonu, z čehož mám ohromnou radost. Jsem ráda, že si to lidé tady mohou koupit. Ale mám známé po celém světě a tam nemají ani Bontonland ani ilegalne.cz, ale mají tam iTunes. Takže kamarádi v Japonsku, ve Státech, kdekoliv na světě, mohou sehnat moji desku. Za to jsem šťastná, protože ostatní desky, které jsem natočila v Čechách, mohu přátelům poskytnout jen tak, když jim je pošlu. Takže teď konečně hurá! První den, kdy to vyjde, může moje máma jít na iTunes a jedním kliknutím mít moji desku doma.


Komentáře