Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Když se o tom píše otevřeně

/ Jaroslav Císař, 18.03.2011

Chcete-li si přečíst otevřeně napsaný erotický román, který není ani zbytečně lascivní ani hloupý, tak byste rozhodně neměli přehlédnout knihu Anthey T. Shuterlandové Nejvyšší čas na lásku. Popisuje, co se každodenně děje ve vašem okolí, aniž o tom tušíte, co může koneckonců potkat kohokoli z vás, jen se o tom otevřeně nemluví.¨


Američtí kritici, kteří jsou zvyklí používat velkých a bombastických slov, po nich krátce po publikování ukázek této knihy v magazínu Romantic Times také bez zaváhání sáhli. J. Wells: „Ani jedna nudná stránka, podivuhodné.“ J. W. Shaw: „...její román je divoký, erotický, zábavný. Myslím si, že nejen pro ženy.“ S. Crawfordová: „Anthea napsala vtipný sexy román, do kterého se okamžitě začtete a neskončíte, dokud neotočíte poslední stranu.“ Jaká je tedy skutečnost střízlivýma českýma očima?


Jedná se o příběh osudu dvou sester, jež vyznávají naprosto odlišný přístup k životu včetně sexu. První žije v celkem spokojeném, ale fádním a nudném manželství, jež jí však poskytuje klidné zázemí a domov, které si okořeňuje mileneckým vztahem s přítelem, jenž mj. disponuje nevšedními erotickými fantaziemi. Druhá je úzkostlivá, nemá sílu ani ochotu cokoli měnit ve svém vztahu, který ji dosud neprobudil. Jen jej jaksi mimochodem žije. Ve finále příběhu je ovšem všechno jinak. Rozhodně neočekávejte nějaký levný happy end, běžný z romantického čtení pro ženy. U sester dojde k jakémusi přepólování jejich přístupu k partnerům, se kterými prožívají opojné chvíle erotiky, resp. tato složka života jim chybí. Poživačnější ze sester před osudovým rozhodnutím volí jistotu a udržení rodiny, zatímco dosud cudná sestra poprvé okouší opojení z fyzické lásky a podlehne volání svého srdce. Ztvárnění příběhu autorkou a jeho přímočará syrovost mi v mnohém připomínají postupy, které užívala Diana di Ciano, pouze vesnické kulisy vystřídaly ty městské. Zajímavé je rovněž využití různých poloh českého slangu.


To sice překvapí u americké autorky, ale ona patří také tak trochu i nám. Anthea T. Shutherland (1975) se totiž narodila v Los Angeles českým emigrantům. Vystudovala teatrologii na Kalifornské univerzitě a nějakou dobu se živila psaním reklamních textů. V roce 2002, jak sama uvádí, „podlehla volání krve svých rodičů“, a objevila se v Česku – nejprve na letních kurzech češtiny pro cizince, později zde nalezla i partnera, se kterým má syna Johna Matouše. Román Nejvyšší čas na lásku je její prvotinou s řadou autobiografických prvků z jejího pobytu ve střední Evropě. Anglicky napsanou verzi si pak sama přeložila do češtiny. Nezbývá mi, než abych vám doporučil jeho četbu. Jsem velmi zvědavý, kam Anthea dospěje se svým novým románem, který prý připravuje. Američanku v sobě nezapřela. Označila jej skromně za „superknihu“!


Komentáře