Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Princ a pruďas: Nadržená pohádka pro puberťáky

/ Karel Babiczka, 23.06.2011

Oplácaný Danny McBride s vizáží tuctového pivaře a s mozkem nadrženého teenagera je hlavní hvězdou fantasy parodie Princ a pruďas, v níž mu zdatně sekundují Natalie Portman a James Franco.

 

Není fantasy jako fantasy
Na HBO běží v současnosti výtečný fantasy seriál Hra o trůny, v němž se intrikuje stejně často, jako se souloží. Roli jednoho z králů si v něm zahrál slavný britský herec Charles Dance. Oslím můstkem se tak dostáváme zpět k přisprostlé americké fantasy parodii Princ a pruďas, v níž si Charles Dance vystřihl roli krále Talliouse. Oproti Hře o trůny (opomeneme-li žánr parodie) se v Princi a pruďasovi o sexu jen mluví a na intriky nemá žádná z postav dostatečnou mozkovou kapacitu. Tolik pro srovnání. Nutno ještě dodat, že se o sexu mluví neustále, a vlastně nejen o sexu. Scénář je totiž dílem Dannyho McBridea, takže se ke slovu dostanou i drogy a všechny myslitelné úchylárny a oplzlosti. Spouštěčem smíchu jsou také ne příliš korektní poznámky o Romech, liliputánech nebo homosexuálech. Minotaurus chce v bludišti vetřelce obskočit, mudrc, ke kterému si hrdinové přijdou pro radu, si jako odměnu vyžádá jistou sexuální praktiku... Vypočítávat všechny přisprostlé scény a dialogy by ale zabralo příliš mnoho místa. Ostatně mezi hollywoodskými filmy může Princ a pruďas směle soupeřit o snímek s největším výskytem anglického slova fuck...


Všechno dobře dopadne
Přes všechno shazování a parodování ale Princ a pruďas nezapře, že je ve svém jádru sice ulítlou, přesto však fantasy pohádkou se vším všudy. McBride jako princ Thadeous je z počátku klasický antihrdina. Ve srovnání se svým bratrem Fabiousem (James Franco) působí jako nekňuba a slaboch, který se umí jen vytahovat. Ale když nadejde ten správný okamžik, vyšle ho jeho otec společně s Fabiousem na výpravu, při které mají zachránit Fabiousovu snoubenku Belladonnu (Zooey Deschanel) ze spárů proradného kouzelníka Leezara (Justin Theroux). Na cestě potkají neohroženou Isabel (Natalie Portman) a výprava, při které se má stát z Thadeouse skutečný rytíř, začíná.


Zábavná oddechovka
Princ a pruďas hodně čerpá ze slavných fantasy příběhů 80. let, ale všemožných narážek a výpůjček je v něm víc než dost. Najdeme v něm kromě pohádkových propriet všeho druhu také mechanického mluvícího ptáka, který jako kdyby vypadl z oka mechanické sově ze Souboje Titánů, nebo bludiště s Minotaurem. Ale každý motiv, respektive každé fantasy klišé přetaví McBride svou „nadrženou" optikou ve více či méně povedený gag nebo dialog, jež útočí na první signální. Ale nutno dodat, že ve výsledku to celkem překvapivě funguje, i když je jasné, že cílovým publikem Prince a pruďase budou hlavně teenageři (nebo ti, kdo na léta dospívání nechtějí či nemohou zapomenout). Herci v Princi a pruďasovi navíc notně přehrávají, dialogy jsou zhusta primitivní, ale to bylo (doufejme) záměrem, stejně jako slušná epická hudba a fungující příběh, který režisér David Gordon Green převedl na plátno se ctí.


Komentáře