Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Ochutnejte Orient v pražských restauracích

/ Linda Urbášková, 12.07.2011

Pokud jste milovníky dobrého jídla, jistě rádi vyzkoušíte také nějakou tu exotiku. Jídla mexická, řecká, italská či francouzská najdete na každém rohu a zřejmě každý z nás už takovou kuchyni ochutnal. Ale co takhle arabské, pákistánské nebo indické restaurace? Východní, arabská a orientální kuchyně má svá specifika a ingredience zdejších jídel jsou odlišné od evropské kuchyně.

 

Zelenina, rýže, hromady koření a žádné vepřové
Důležitou roli v orientální kuchyni hraje zelenina, rýže a těstoviny. To jsou základní kameny všech hlavních jídel a příloh. Neopakovatelnou chuť všech orientálních kuchyní tvoří koření, bylinky, kořeny, kůry a vonná semena, která jsou srdcem i duší orientální kuchyně, která je typická také svou pikantní chutí a častou kombinací sladkého a kyselého.

 

Většina orientálních, například indických jídel je vegetariánských. Pokud se používá maso, tak je to převážně skopové nebo jehněčí, a to zejména v arabské kuchyni. Tam je nám známý hlavně kebab, jedno z mála masitých jídel. Ostatní arabské speciality jsou bezmasé. Nejznámější je zřejmě hummus, což je kaše z cizrny nebo pita, arabský chléb. Falafel jsou potom sice karbanátky, ale výhradně zeleninové, které se konzumují s jogurtem.
Vstoupíte-li do indické nebo pákistánské restaurace, praští vás do nosu silná kořeněná vůně. Specialitou těchto kuchyní je totiž používání extrémního množství koření. Nejpoužívanější jsou směsi kari, kurkuma, kardamom, hřebíček, nové koření, zázvor a česnek. V pákistánské kuchyni najdeme celou řadu zajímavých specialit. V jídelníčku nenajdete v žádném případě vepřové maso, ale zato spoustu ryb, zvěřiny a jehněčího. Největší specialitou je byriany, což je dušený pokrm neboli kari obsahující maso, krevety nebo zeleninu, vařené s kořením a rýží. Keema je mleté hovězí maso, které se podává s bramborami, hráškem nebo květákem a Gosht palak je jehněčí maso se špenátem.


Kuchyně, která se se svým množstvím zeleniny, ovoce, oliv, olivového oleje, dobrého koření a oříšků řadí mezi nejzdravější a nejchutnější kuchyně světa, je syrská a libanonská. Základní suroviny, z nichž se zde vaří, jsou luštěniny, jako je cizrna, boby, bulgur (vařená drcená pšenice), fazole, čočka a hrách. Ze zeleniny lilek, cuketa, rajčata. Vepřové maso zde opět nenajdeme, ale zato si pochutnáme na specialitách ze skopového a jehněčího. Klasickou lahůdkou je marinované jehněčí – shish kebab, jehněčí klobásky sojok a merguz nebo těstovinové taštičky plněné tímto masem, které v různých variantách najdeme v jídelníčku pod názvy sanbousek, fatayer nebo kibbey makli.


A kde všechny tyto pochoutky ochutnat, pokud nemáte v úmyslu zajet si do Orientu či na Blízký východ? Přece v některé z pražských restaurací.


Najezte se v pohádce
Největší množství orientálních restaurací je indických. Většinou se navíc jedná také o vegetariánské a veganské restaurace. V každé z nich na vás dýchne pravá atmosféra orientální Indie. Interiéry, indická obsluha v sárí, hudba a vůně vonných tyčinek vás přenesou do pohádkového světa tisíce a jedné noci.


Takovu restaurací je Chanchala, kterou najdete v gurmánském patře Palladia na náměstí Republiky. Vedle klasických indických specialit, jako jsou třeba tradiční placky Dosa plněné špenátem a domácím indickým sýrem, či Kasamiry – čočková polévka, si můžete podle libosti namáčet kandované ovoce v neustále tekoucích čokoládových fontánách.


Pokud máte raději intimnější atmosféru, zavítejte do malé restaurace Masala v Mánesově ulici na Vinohradech. Větší prostory pro až 100 lidí nabízí stejnojmenná restaurace v ulici Pod Karlovem. V obou místech si příjemně posedíte a vyberete z nabídky indických specialit masových i vegetariánských včetně celých pečených ryb a česnekových krevet. Navíc můžete ochutnat také degustační menu pro dva.


Několik poboček po celé Praze má restaurace Dhaba. Najdete ji v Praze 1, v Týnské a Vladislavově ulici, v Bělehradské v Praze 2 a na Praze 8 v Sokolovské ulici. Při přípravě jídel ve všech těchto restauracích vycházejí z tradiční indické vegetariánské kuchyně, to znamená, že nepoužívají maso, ryby, vejce ani produkty, které je obsahují. V denní nabídce najdete vždy dva druhy sabdží (speciálně připravená zelenina), dva druhy dálu (luštěninové jídlo), dva druhy rýže, sladký dezert, tři druhy čerstvých zeleninových salátů, a dále mezinárodní vegetariánskou kuchyni – například zapečenou zeleninu.


Vůně jehněčího a vodní dýmky
Jako v jiném světě si budete připadat, pokud vstoupíte do některé z arabských restaurací. Autentickou atmosféru orientu dotváří v těchto prostorech hromady vyšívaných polštářů, měkké perské koberce a neodmyslitelná vůně vodních dýmek.


Takovým úžasným prostorem v maurském stylu je několikapatrová restaurace Dahab v Soukenické ulici. Tato autentická arabská odpočívárna je rozdělena do několika menších salonků a zákoutí, které vám poskytnou dostatečné soukromí. V přízemí se nachází denní kavárna a bar, v prvním patře najdete Dinner Restaurant, což je prostor pro obchodní setkání nebo romantickou večeři s víny z Libanonu, Alžíru a Andalusie. V nabídce jsou pokrmy z kuchyní Libanonu či Maroka. Grey Room je krbový salon určený pro kouření vodních dýmek a Red Room pro stolní hry, originální arabskou kávu v džezvách nebo marocký čaj. Blue Room je čajový salon v afghánském stylu pro dýchánky a setkání v soukromí. V podzemních prostorách Dahabu vznikl Club El Souk, kde na vás čeká arabská hudební produkce.

 

Afghánistán, Pákistán i Turecko spojuje kebab
Specifickou romantickou a klidnou atmosféru si užijete v afghánské restauraci Ariana na Starém Městě. Z jídelníčku si zde můžete vybrat zejména z nabídky kebabů a dalších specialit z jehněčího masa, ale na své si přijdou také vegetariáni. Zvláštností restaurace jsou rýžové speciality z rýže Basmati. K pití můžete vyzkoušet například klasický perský nápoj Dogh, což je jogurt s okurkou, sušenou mátou, voda a sůl.


Mezi padesát top pražských restaurací patří další afghánský podnik Kabul v Praze 1. Z opravdu široké nabídky jídel včetně vegetariánských si jistě vyberete. Výhodou restaurace je, že disponuje také velkou letní zahrádkou.


Chuť Pákistánu vám v Praze přiblíží nejlépe Žižkovská restaurace Mailsi. Exteriér ani interiér restaurace sice nemusí být pro našince příliš lákavý, zato však jídelní lístek se vám líbit bude. A to zejména milovníkům masa upraveného zde na nejrůznější způsoby. Opět samozřejmě nechybí kebab. Za zmínku stojí také omáčky, které k masům dostanete, zejména pak velmi ostrá omáčka vindaloo. Pokud si potrpíte na sladké, nezapomeňte ochutnat zdejší zmrzlinu, kterou zde připravují podle vlastní receptury z manga. Další dobrotou je rýžový pudink s pistáciemi, který se chutí podobá našemu rýžovému nákypu.


Také v turecké kuchyni najdete v jídelníčku kebab, jako zdejší specialitu. Jak ho připravují v Turecku můžete ochutnat v restauraci Hanedan v Jindřišské ulici. Kromě toho zde dostanete na výběr z dalších kořeněných jídel, salátů, zeleninových jídel pro vegetariány a ochutnat můžete známý turecký Doner.


Zastoupení libanonské kuchyně má v Praze restaurace El Emir, kterou najdete opět v gurmánském patře Palladia. V příjemném prostředí obklopeni bílými šálami, které vytváří intimní atmosféru, si zde dáte speciality libanonského šéfkuchaře, jako například Meza plate, což je výběr z libanonské Mezy, obsahující například Hommos, Warak Inab nebo Kabis.


Že nevíte co tato slova znamenají? Nejlepší bude, když si to zjistíte osobně a ochutnáte orientální či arabské speciality v některé z těchto restaurací.


Komentáře