Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Osvěžte se tím správným drinkem

/ Linda Urbášková, 05.08.2011

Je parné léto. Zkuste zavřít oči a představit si, že si právě dáváte sex na pláži s partou přátel. Není to úžasná představa? Ne, nejde o to, na co právě myslíte. Mám na mysli skvělý letní drink.


Barmanství je věda
Osvěžení v podobě alkoholických, ale i nealkoholických míchaných nápojů patří k létu stejně jako slunce a voda. Každý z těchto nápojů přináší s každým douškem nezaměnitelnou atmosféru. A každý jinou. Tak například kokosové drinky vás přenesou do Karibiku, koktejly s exotickým ovocem třeba na Havaj.


Koktejly můžou být jednoduché, mohou obsahovat pouze dvě ingredience, nebo plné přidaných chutí v podobě ovoce či sirupů. Mohou obsahovat alkohol, nebo jsou určeny pro abstinenty či děti – ty neobsahují žádný alkohol a říká se jim soft drinks. Podle velikosti nápoje dělíme buď na koktejly krátké či střední, tedy short nebo medium, a nebo dlouhé, těm se říká long drinks. Zkušení barmani jistě vědí, že druhů koktejlů je mnohem víc, a to podle způsobu přípravy. Znají tak třeba bowles, coolers, flips nebo frappés. Barmanství je zkrátka věda. Co ale tato slova znamenají, může být nám obyčejným konzumentům úplně jedno. Nás zajímá jen konečný výsledek, který nám postaví na bar. Kromě všech těchto dělení existuje dokonce i rozdíl mezi koktejly určenými buď pro ženy, nebo pro muže.


Dámy potřebují méně kalorií

Protože se předpokládá, někdy mylně, že žena snese méně alkoholu něž muž, jsou také dámské drinky tomuto předpokladu přizpůsobeny a většinou obsahují méně alkoholu. Ženské smysly jsou také více zaměřeny na estetiku, takže skleničky s dámským drinkem budou zřejmě více ozdobeny třešničkami, kandovaným ovocem nebo paraplíčky. Ale co je nejdůležitější, tyto koktejly by měly být méně kalorické. Je tomu ovšem většinou zcela naopak. Pokud dáma propaří celou noc a naleje do sebe nespočet míchaných nápojů, je to jako by snědla krabici cukru. Takže, dámy, pozor! Je tu jedna praktická informace. Nachází-li se ve vašem oblíbeném koktejlu tequila, whisky, vodka, gin, fernet či rum, počítejte s tím, že mají v jednom deci zhruba 200 až 240 kalorií. Horší je to s griotkou, dezertními víny a portským, tam je okolo 250 až 280 kalorií na decilitrovou sklenku. O cukrových a jiných sirupech obsažených ve většině koktejlů se raději zmiňovat nebudu.


Holčičí pití
Takovým klasickým holčičím pitím je mojito. Toto osvěžující a lehké pití je tradiční kubánský koktejl. Mojito zpravidla obsahuje čerstvé lístky máty, bílý rum, surový třtinový cukr, limetky a perlivou vodu. Cosmopolitan je jeden z nejoblíbenějších dámských míchaných drinků posledních let. O jeho slávu se zasloužila mimo jiné i Madonna, kterou viděli cosmopolitan popíjet v newyorském baru Rainbow Room. Klasikou je již dlouho také jednoduchá Cuba libre. Koktejl byl vymyšlen v Havaně kolem roku 1900. Jméno Cuba libre vzniklo, když si američtí vojáci připíjeli na svobodnou Kubu právě nápojem, který byl do té doby označován jako Bacardi a Coke. Sladká piňa colada  se v oblasti Karibského moře vždy připravuje z čerstvého kokosu a ananasu. Společně se rozmixují v mixéru a ve sklenici doplní bílým rumem. Opět sladkou kalorickou bombou je daiquiri. Obsahuje rum, limetový džus, cukrový sirup a tlučený led. Nenechte se ovšem mýlit, že ženy pijí jen slaďáky. Na jedné diskuzi ohledně míchaných nápojů jsem narazila na dámu, jejímž nejoblíbenějším drinkem je šroubovák – do půllitru půlku piva, do něj velký rum a dolít colou.

 

Barevná paraplíčka pro děti
Chcete si zajít na drink, a máte děti? Nebojte se je vzít s sebou a dopřejte i jim potěšení z barevných skleniček a paraplíček. Estetický dojem je totiž to, co děti ocenění nejvíce. Dětské koktejly budou proto více barevné a nazdobené. Budou ale také zdravé, plné ovocných šťáv, ovoce nebo mléka. Nealkoholických drinků je celá řada a nakonec i ty klasické se dají namíchat bez alkoholu. Což ocení vedle dětí také abstinenti. Vedle oblíbené citronové comolady nebo koktejlu Shirley Tample, který je pojmenován podle známé dětské herečky, známe například green fizz, obsahující salátovou okurku, nebo mojito bez rumu.


Chlapské lomcováky
Koktejly a míchané nápoje mohou mít mnoho podob. Pro správné chlapy se ale hodí ty, které obsahují něco tvrdšího – nejlépe whisky, brandy, fernet nebo rum. Také by neměly být zbytečně přeslazené, pánové dávají přednost lehce nahořklým chutím.


Za typicky chlapské pití je považována whisky nebo vodka, a proto pánské koktejly budou tvořeny především těmito nápoji. Old fashioned neboli staromódní je název jednoho z nejstarších míchaných nápojů. Tento koktejl spatřil světlo světa v 80. letech 19. století v pánském klubu v Louisville v Kentucky. Byla po něm pojmenována i široká sklenice (old fashioned neboli tumbler). Nejznámějším whisky koktejlem je pak jistě Manhattan. Prý vznikl počátkem 70. let 19. století na banketu pořádaném Jennie Jeromovou (budoucí lady Churchillovou, matkou Winstona Chuhrchila) v klubu Manhattan v New Yorku.


K letním osvěžujícím drinkům pro pány pak jistě patří například Tequila Sunrise, do kterého se mimo tequily přidává pomerančový džus a grenadina. Převážná většina mužů však míchaným drinkům moc nedá. Nejoblíbenějším (a nejen letním) koktejlem českých chlapů je přece jenom pivo.


Komentáře