Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Pražské zahradní restaurace: Pivo v kelímku i drahé víno s luxusním výhledem

/ Linda Urbášková, 23.06.2011

Vedra uhodila na Prahu a ti, kdo se neutekli schovat do lesů nebo schladit někam k vodě, budou zřejmě v parných dnech nebo vlahých večerech hledat osvěžení ve stínu restauračních zahrádek.


Pivo a klobásu si dáte v Praze v každém parku
Naprostým favoritem v této oblasti je v Praze bezesporu Letná. Rozlehlá oblast Letenských sadů nabízí hned několik zařízení, kde si můžete v klidu oddechnout, najíst se a svlažit ústa v libovolném moku.


Nejen za účelem konzumu, ale třeba i z historického hlediska stojí za to navštívit Letenský zámeček. Letenské sady byly vybudovány v polovině 19. století, jako výletní místo pro Pražany. Toto korzo by však jen stěží smetánku zaujalo bez možnosti občerstvení. Proto byla postavena podle návrhu Vojtěcha Ignáce Ullmanna také tato nádherná výletní restaurace s terasou. Pokud si tedy chcete, jako pražská vrchnost, užít posezení na zámku, zde jste na správném místě. Zahradní terasy a altán nabízejí příjemné posezení s impozantním panoramatem Starého Města. Jestli nechcete jen nečinně sedět a popíjet, máte k dispozici i hřiště na petanque. Letenský zámeček je také ideálním místem pro letní svatební hostinu. V případě zájmu vám zde zajistí kompletní servis i svatební obřad. Stejně tak zde lze nechat uspořádat firemní akci s barbecue. Pro normálního smrtelníka bude tato restaurace poněkud dražší, ale pokud si chcete někdy dopřát trochu toho nevtíravého luxusu, určitě sem zajděte na pivo, víno, grilované maso či lehkou pizzu.

 

V těsné blízkosti zámečku stojí poněkud kontrastně působící stánek, v němž si dáte pivo z kelímku, zmrzlinu či párek v rohlíku u dřevěných stolů s lavicemi, ale s naprosto stejným luxusem výhledu, jako ve vedlejším zámečku.


Taková velmi příjemná občerstvovna pro maminky s dětmi, pejskaře, bruslaře a jiné návštěvníky Letné je Restaurace Výletná. Hospůdka je přilehlá k tenisovým kurtům, takže po sportu na nějakou lehkou baštu a studené pivo ideální. Nabídka jídel se pohybuje od 40 korun za klobásu či toust po teplá jídla, jako například smažák nebo kuřecí steak do 100 korun.


Velká škoda je zrušené letenské restaurace Pod Topoly, která vynikala výbornými grilovanými specialitami a disponovala velkoplošnou televizí pro sportovní přenosy a mini zoologickou pro děti. Doufejme, že tuto hospodu brzy obnoví.


Vedle velkého dětského hřiště najdeme na Letné další zahrádku. Je to dobré místo, jestliže máte větší děti, které dokážou být samy na hřišti pod vaším občasným dohledem a zvládnete jídlo i pití z plastu.


Pokud se občerstvíte na Letné a budete se chtít ještě někam přesunout a posedět, máte to cestou kousek do Stromovky. Restaurace Vozovna Stromovka je velmi příjemným místem ve stínu stromů se spoustou opravdu zvláštních zajímavostí. Předně je zde k dispozici hřiště pro děti s velkou trampolínou, která vám při troše štěstí zajistí alespoň několik minut klidu od vašich ratolestí. Pokud plánujete firemní oslavu, či soukromý narozeninový večírek, připraví vám zde menu podle vašeho přání včetně dortů, cukrovinek a vlastního domácího pečiva a dokonce snad i s doprovodným programem. Máte-li zájem o soukromé romantické posezení v trávě, v restauraci vám nachystají piknikový koš podle přání.

 

Restaurace nabízí nespočet gurmánských specialit. Mezi nejzajímavější patří pečené brambory nebo Tarté flambée, což je tradiční alsaská pochoutka k pivu, která vzdáleně připomíná pizzu. Dětem můžete v restauraci koupit domácí ledový roobois čaj. Vozovnu najdete také na Facebooku, kde se dozvíte jaké akce restaurace chystá včetně fotografií z akcí předešlých. V současné době můžete například do půlky července přijít ochutnávat bezpeckové melouny. Díky stále většímu zájmu zákázníků o jídlo s sebou zřídila restaurace nový stánek Vozovna „take away“.


Zůstaneme-li v pražských parcích, pak další významnou osvěžovnou bude zahradní restaurace v Riegrových sadech. Po procházce parkem s úžasným výhledem na Pražský hrad se zde jistě rádi osvěžíte, pokud si ovšem sednete. Tato vyloženě pivní zahrádka, kde se točí studený Gambrinus, je totiž většinou dost natřískaná. A to zejména večer, nemluvě o těch večerech, kdy běží významné sportovní přenosy. Kromě pódia, na němž se odehrávají nejrůznější koncerty, je zde totiž také velkoplošná projekce. Z grilu si dáte klobásky i steaky za celkem slušné peníze. Jediné, čeho tu mívají nedostatek, je toaletní papír. Proto je dobré mít nějaký po kapsách.


Luxus, gurmánské speciality a panoramata
Pojďme teď opustit klasické pivní zahrádky a podívejme se do centra Prahy, jaké venkovní posezení nabízejí luxusní restaurace.
Přímo v historickém centru Starého Města a na Malé Straně, v těsné blízkosti Karlova mostu a Čertovky na břehu Vltavy se nachází stylová restaurace Hergetova cihelna. Restaurace nabízí speciality české i mezinárodní kuchyně, ryby i mořské plody, kvalitní moravská i mezinárodní vína, plzeňské pivo a řadu koktejlů. V neděli můžete do restaurace zavítat na brunch.

 

Restaurace Vila Richter na Starých zámeckých schodech disponuje zahrádkami v úžasné atmosféře zahrad Pražského hradu. Jedna zahrádka Panorama Pergola je vsazena přímo do hradní vinice s krásným výhledem na Prahu. K mezinárodní kuchyni můžete popíjet známá česká i moravská vína.


Zahradní terasa restaurace Lví dvůr leží přímo na Pražském hradě v ulici U Prašného mostu a nabízí výhled na Pražský hrad i katedrálu. Zahrádka této restaurace volně přechází do královské hradní zahrady. Specialitou tohoto podniku je grilované selátko.


Na dosah od Karlova mostu najdete restauraci Mlýnec s fantastickou atmosférou letní zahrádky. Denně je zde pro vás připraveno degustační menu o pěti i více chodech, v neděli opět brunch.


Steakhouse Cowboys v Nerudově ulici má otevřenu horní terasu s výhledem na celou Prahu. Restaurace nabízí především steaky, burgry a ryby, ale také celou řadu salátů.


Milovníci výhradně české kuchyně si přijdou na své v restauraci U Zlatého lva na Ovocném trhu, kde si vychutnáte Lobkowitzské pivo a vyberete si z nového letního menu. Místo panoramat zde však můžete pozorovat pouze hladové kolemjdoucí.


Máte-li odvahu vyrazit do lepší restaurace s dětmi, potom doporučuji navštívit restauraci Žofín Garden na Slovanském ostrově. Zde totiž kromě výhledu na Vltavu, při konzumaci specialit z grilu, uvítáte také dětské hřiště a dětský koutek.


Mimo přímé centrum města stojí za zmínku například restaurace Magická zahrada v Michli, obklopená zelení s jezírkem s rybičkami a venkovním grilem. Praha 6 Liboc je adresou restaurace Libocký dvůr. V prostorném dvoře selského stavení si dopřejete speciality české nebo mezinárodní kuchyně, které zapijete plzeňským pivem.


To vše jsou však jen střípky z toho, jaká krásná místa k posezení nabízí letní Praha. Takže nezbývá než popřát dobrou chuť a zdravou míru při obrážení pražských zahradních restaurací.


Komentáře