Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

K&S: Inspirace leží kdekoliv, kam vkročíte

/ Martin Kovalčík, 24.02.2014

Nizozemští Kraak & Smaak po čase opět zavítali do Prahy, 27. února vystoupili v Lucerna music baru jako sound system. Při té příležitosti poskytli Houseru rozhovor, ve kterém se rozhovořili o posledním albu, o svých plánech, ale i o tom, jak jejich muzika vzniká.

 

Ahoj pánové, vítejte zpět. Česko už trochu znáte – hráli jste na United Islands a v několika českých klubech. Co se vám jako první vybaví, když se řekne Česká republika?
Hokej!!! Pardon:)…Teď vážně. United Islands byla parádní akce, skvělé večery jsme zažili i v Brně a Praze, kde jsme hráli s živou kapelou. Ale už je to dost dlouhá doba a je na čase to napravit.

 

Popsat hudbu slovy je vždy složité. Přesto, jak byste odpověděli někomu, kdo vaši muziku nikdy neslyšel, na otázku: "Co to vlastně hrajete?"
Zpočátku náš zvuk osciloval někde na pomezí breakbeatu & lounge, používali jsme hodně jazzových a funkových samplů, důležitou roli v naší hudbě hrály klávesy. Po čase jsme se posunuli směrem k eklektičtější poloze, využíváme víc živých vokálů. Je to taková směsice klubové muziky a popu. Dnes jsou naši djs ovlivněni více deep housem a nu-discem. Takže sečteno a podtrženo: naše sety jsou teď více klubové, ale stojí stále na stejných základech – najdete v nich spoustu ohně, vřelosti, muzikantství, upřímnosti.       

 

Každý muzikant má svůj vlastní způsob tvorby. Kde vy sbíráte nápady pro svoji hudbu?
Odkudkoliv. Opravdu. Posloucháním dávných hudebních stylů, ze kterých se snažíme čerpat nápady, od lidí se kterými spolupracujeme. Neexistuje žádný standardní postup, inspirace leží kdekoliv, kam vkročíte.

 

Kolik času vám tvorba jednoho tracku zabere?
Někdy je základ pro nový track hotový velmi rychle, někdy to naopak zabere delší čas. Máme písně, které byly hotové za několik dní, některé naopak vznikaly i dva roky, haha.

 

Vaše poslední album Chorme Waves jste vydali minulý rok. Co nám o něm řeknete?
Jsme moc rádi za pozitivní reference, které na něj máme. Znovu jsme spolupracovali s Benem Westbeechem, z čehož máme velkou radost, zvlášť když je tak zaneprázdněný svojí vlastní tvorbou. Na albu také spolupracoval Sam Duckworth, další skvělý zpěvák z Velké Británie. Je skvělé, že i když se neustále vyvíjíme a spolupracujeme s dalšími a dalšími lidmi, tak ve finále vždycky vznikne něco, co si drží linii, po které jsme se vydali. Vždy je to K&S.

 

Jste skvělí remixeři, spolupracovali jste s Mobym, Richardem Dorfmeistrem, Jamiroquaiem a spoustou dalších. Plánujete v nejbližší budoucnosti nějaké další počiny?
Díky:). Jasně, že něco chystáme. Právě jsme dodělali Moullinexův nový singl a pracujeme na muzice od Smoove & Turrell, Diskjokke a Detroit Swindle.

 

 

Existuje někdo, s kým byste chtěli spolupracovat, ale zatím to nevyšlo?
Vždycky je někdo takový. Jedním z muzikantů, které bychom rádi remixovali, je Lana del Rey. Ale je jich tolik, že nejde všechny vyjmenovat. Pořád někoho hledáme a zkoušíme navázat spolupráci. Člověk nikdy neví, co vyjde.

 

A co jste si připravili pro pražský mejdan?
Těšte se na dávku pořádného groovu spojeného dynamickými mixy – Mark je velmi zkušený dj, který se vás pokusí naladit na svoji vlnu.

 

Vystoupíte jako „Kraak & Smaak Sound System“ – co to ve skutečnosti znamená?
Představte si djský set s jedním MC z naší kapely a s několika vokalisty. To tomu dodá tu správnou K&S příchuť.

 

A nakonec se zeptám na budoucnost. Co máte v plánu po návštěvě Prahy? Možná je ještě příliš brzy, ale co další deska?
Letos nás čeká dost náročné jaro a léto. Plánujeme šňůru po celé Evropě, cestujeme do Spojených států. Do toho chceme dodělat několik rozpracovaných remixů a také bychom chtěli udělat něco svého. Kromě toho chceme vydat ještě pár singlů z našeho posledního alba, které okořeníme skvělými remixy, které si prostě nemůžete nechat ujít!:).  Pod novým jménem také pracujeme na novém projektu a chceme rozjet vlastní label. To je spousta věcí na práci, co říkáte?


To jistě, tak ať se vám práce daří, díky za vaše odpovědi a uvidíme se v Praze!


Komentáře