Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Herkules – praakční hrdina se dočkal velkého filmu

/ Martin Vodička, 23.01.2014

Těch akčních hrdinů je poslední dobou v kinech až až. Spiderman, Superman, Batman, celá parta Avangers nebo třeba trochu přízemnější James Bond – ti všichni mají něco společného. Jejich historie sahá maximálně do třicátých let minulého století. Nikdy bychom si nedovolili říct, že jsou to břídilové, ale přeci jen existuje hrdina s velkým H, který by ze země zvedl i Thorovo kladivo.


Herkules je v podstatě takovým pravzorem dnešních akčních hrdinů, a přestože je o několik tisíc let starší, rozhodně vedle nich nevypadá jako rozklepaný stařík. K čemu jsou potřeba různé pavučiny, supermoderní zbraně a jiné blbosti, když máte síly více než všichni ostatní dohromady.
Filmových adaptací příběhu jedné z nejznámějších postav řeckých bájí a pověstí už sice bylo poměrně hodně, ale těžko by se ale mezi nimi hledala taková, za kterou by se Diův bastard nemusel stydět. Za zhlédnutí stojí Herkules ve středu Země (1961), ale ten už je zase značně zaprášený.  Kdo ujíždí na animovaných filmech, možná si vystačí i s Herkulem z roku 1997, nečekejte ale žádnou epickou podívanou, na jakou jsme v posledních letech zvyklí. Herkules: Zrození legendy by podle všeho měl být na špičce minimálně, co se vizuální stránky týče.

 

O film s nejmodernějšími efekty si Herkulovo putování přímo volalo, a tak se ho nakonec ujal finský režisér Renny Harlin. Do role lamače antických čelistí a dívčích srdcí obsadil Kellana Lutze a jelikož nesmí chybět některá z osudových žen, zahrála si i zatím nepříliš známá Gaia Weiss.
Herkules: Zrození legendy se na plátna českých kin dostává právě dnes (23. 1.) a sám Harlin se nechal slyšet, že snímek pojal jako velkou akční podívanou v anticko-mýtických kulisách. „Chtěli jsme jít až ke kořenům postavy Herkula a na začátku ho ukázat jako mladíka, který ani neví, že je Herkulem,“ říká režisér. „Jednoho dne si začne uvědomovat, kým doopravdy je, a že jeho životním posláním není jenom se bavit a trochu u toho mávat mečem nebo se milovat s krásnou dívkou. Jeho úkol je daleko větší.“

 

Doufejme, že se Harlin rozpomenul na své umění natočit kvalitní akční film, protože u Smrtonosné pasti 2 nebo Cliffhangera mu to docela fungovalo.


Komentáře