Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Na podzimní nudu bude platit FIFA 14

/ Martin Vodička, 10.11.2013

FIFA na mě každý rok působí naprosto stejně. Začnu počítat, kolik že už je to let, kdy jsem si koupil tu první. Tehdy byly na přebalu mladá hvězda Juventusu Turín Alexandro Delpiero a mě ještě asi půl roku stála nevyzkoušená na poličce, neboť jsem musel čekat na počítače s CD mechanikou. To byl rok 1997 a zhruba od té doby doufám, že přijde taková FIFA, která mě bude bavit celý rok.


Stalo se! FIFA 13 to dokázala a 14ka má tak laťku zatraceně vysoko. Nějaké převratné grafické změny přesto nečekejte. Ono se také není čemu divit. Nová generace konzolí za dveřmi a na ní se jistě vývojáři vyřadí mnohem víc. Přeci jen ani vloni nebylo moc co vytýkat, takže je to v podstatě logický krok. Pokud to celé ale vypadá naprosto totožně, nemusí to znamenat, že se to i stejně hraje. Novinkou oproti loňsku je, že po několika prvních utkáních budete mít nepopsatelnou touhu vyndat FIFu z mechaniky, a rozlámat ji na několik stovek miniaturních kousků. Hráči jakoby vás nechtěli poslouchat, jsou pomalí nemotorní, nedokáží si pořádně pokrýt balón a dostat se ke střele je téměř nemožné. Pokud ale destrukční náladu překonáte, zjistíte záhy, že to vlastně není tak strašné. Ono je to vlastně dokonce reálné. Hra se totiž výrazně zpomalila a s ní i všechny činnosti spojené s ovládáním? Chystáte-li se otočit s takovým Mertersacherem, počítejte, že si mezi tím můžete dojít uvařit kafe. Jakmile, se pokusíte někoho od balonu odstavit s Messim, nejspíše za chvíli bude rýt obličejem v trávě právě argentinský polobůh. Že už tu tyhle aspekty hry byly? Jistě, jenže tentokrát byla fyzika dotažena mnohem dál. Jakoby se jednoduše v EA Canada přestali bát, že se z toho stane až příliš reálný paskavil a to, co jim v předchozích letech tak skvěle fungovalo v tiskových zprávách, konečně dokázali v plné míře zrealizovat i ve hře. Fyzika se opravdu povedla, a přestože to bude chvíli trvat, než ji do sebe dostanete, jedná se rozhodně o výrazný posun vpřed.


Ti, kdo se chystají hrát pouze offline, přijdou o velkou porci zábavy. Jakoby se ze série FIFA v posledních letech stávala čím dál více čistá multiplayerová záležitost. Ano, nebyly ubrány žádné singleplayerové módy, ale nějak se do nich nepodařilo dostat náboj a drive. Navíc vás rychle začne vytáčet obtížnost, která je dosti nevyvážená. Na té nejvyšší proti vám v podstatě stojí tým nadlidí, za kterými budete po celý zápas jen pobíhat, a rychle se vás zhostí pocit, že vám půjčí balon jen tehdy, když má AI pocit, že vás to přestává bavit. V momentě když ale proti vám hraje člověk z masa a kostí, je FIFA opět nepřekonatelná. Ať už se rozhodnete hrát populární FUT nebo prostě jen pozvete kamaráda k sobě domů, jakoby jste do mechaniky vložili úplně jinou hru. Pro celou sérii nebude ročník 2014 rozhodně nijak zásadní, a pokud v Kanadě něco výrazně nepokazí, s největší pravděpodobností něm neštěkne ani pes. Přesto je to ale stále parádní hra, která je pro fotbalové nadšence v podstatě povinností a rozhodně bude opět bavit velmi dlouho.

 

Hodnocení: 4/5 


Komentáře