Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

6 tipů, kam vyrazit na zajímavou výstavu

/ Ondřej Nekola, 20.02.2014

Kubánský filmový plakát
Galerie Mánesova 54'
13. února – 8. března

U příležitosti pětapadesátého výročí založení kubánského filmového průmyslu vystavuje Galerie Mánesova 54 unikátní kolekci kubánských filmových plakátů z 60. a 70. let dvacátého století. Plakáty vynikají především odvážnou barevností, typickou pro karibskou oblast.

 

Stanislav Podhrázský: Neklidná krása  
GHMP, Dům U Kamenného zvonu
25. 10. 2013 – 23. 2. 2014, kurátorka výstavy: Marie Klimešová

Jedna z posledních možností zajít na retrospektivní výstavu jedné z největších osobností českého poválečného umění Stanislava Podhrázského, od kterého ne náhodou koupilo čtyři kresby i Centre Georges Pompidou v Paříži. Výstava pod názvem Neklidná krása prezentuje Podhrázského jak ranou poválečnou radikální surrealistickou tvorbu, tak i kresby z rozsáhlé série dívčích aktů.


Prázdninový den pro děti
Muzeum Karla Zemana 
17.2.– 2.3.
V době jarních prázdnin v Praze (17. 2. – 2. 3.) pořádá Muzeum Karla Zemana speciální celodenní programy pro děti. Malé milovníky filmu mohou rodiče přivést v 9 hodin do muzea, kde pro ně bude připraven pod odborným dozorem celodenní program. Kromě prohlídky muzea je čekají výtvarné dílny, workshopy animace, plavba lodí nebo filmové projekce. Aktivní program trvá až do 17 hodin.


Marek Schovánek: Pharmatopia
Centrum současného umění DOX
7. 2. – 7. 4. Koncepce projektu v ČR: T. Tožička a M. Kreuzzieger

V názvu instalace Marka Schovánka Pharmatopia zaznívá spojení farmaceutického průmyslu s utopií. Lék nám není nabízen proto, abychom se léčili, ale abychom uvěřili slibu budoucí a námi vysněné reality. Při pohledu zblízka lze na každé pilulce přečíst „brand name“ – vyryté označení vyjadřující přání nebo fantazii, které nejsou k dostání v lékárně, ale odkazují k touhám přesahujícím lidské potřeby.

 

Miloň Novotný – Londýn 60. Let
Leica Gallery Prague
14. února až 11. dubna

Uvolněná atmosféra pražského jara umožnila klasikovi české humanisticky orientované fotografie 20. století vydat v roce 1968 knihu pod názvem Londýn. Fotografie z této publikace byly poprvé vydány až deset let po autorově smrti v roce 2002. Tehdy však musela být výstava předčasně ukončeně kvůli srpnovým povodním. Leica Gallery Prague tak představuje tento legendární soubor v obnovené premiéře.


Safíry, rubíny či smaragdy, které připravily banky o miliardy
Mineralia – Muzeum minerálů a meteoritů
stálá expozice
Drahé kameny, které v 90. letech připravily banky o miliardy korun, protože za ně vyplácely nadhodnocené půjčky, jsou nyní k vidění v muzeu Mineralia poblíž náměstí Republiky. Kromě safírů, rubínů či smaragdů, jejichž cenu bankovní úředníci nadhodnotili a poskytovali za ně milionové úvěry, si návštěvníci muzea mohou prohlédnout i úlomek meteoritu, který v roce 2013 poničil ruské město Čeljabinsk, zkamenělý zub mamuta nebo křišťálové drúzy o velikosti až několika metrů. Vzácné kameny a minerály se rozprostírají ve třech patrech na ploše více jak 1 300 metrů čtverečních, muzeum Mineralia tak patří díky své rozloze k největšímu muzeu svého druhu ve střední Evropě.


Komentáře