Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Adéla L. Stodolová a SKUTR představují: Ženy lovící, ženy rodící, ženy vařící…

/ Ondřej Nekola, 17.02.2014

Nové představení Adély Laštovkové Stodolové, dvojice SKUTR a choreografky Jany Burkiewiczové, které spojuje tanec, divadlo i performance, se zaměřuje na ženský svět. A to s nadhledem a humorem.

 

Nová inscenace Ženy, v které účinkují Dana Batulková, Renáta Martinová, Zuzana Stavná a Jaro Ondruš, Jakub Gottwald s Ondřejem Nosálkem, nevypráví konkrétní příběh, ale především pomocí tance a pohybového divadla mapuje základní ženské archetypy, a to chronologicky – od dospívání až po zralá léta.

 

Hluboký les, tři terče a tři ženy s luky a šípy. Lovkyně. První, nejmladší, střílí hlava nehlava, i tak se pokaždé trefí, radostná a pyšná na svůj výkon. Druhé, starší, stačí jediný, přesný zásah a ta třetí, nejstarší, po chvíli zjistí, že už nemá nic, čím by cíl zasáhla. Ani po detailní kontrole s brýlemi na nose žádný šíp v toulci nenajde. 

 

Svádění ženám jde. Od počátku světa, což jasně demonstrují červená jablka. V nové inscenaci je navíc humorné a občas i dost fyzicky náročné. Kvůli tanci a pohybovému divadlu samozřejmě. A ty, které mají lovení už dávno za sebou, zavařují… a starají se (teple se obleč, ať nenastydneš!) a perou, dokud nevybuchnou při zjištění, že jsou doma snad jen za služky, hergot! Ale přitom stejně jako ty mladší brání svůj svět – nyní již jinými prostředky. Proto jsou schopny udělat cokoli… třeba i usmažit kuřecí nebo telecí řízek, nabídnout malé pivko. Je to málo? Tak velké? Málo platné… okolo domu se prochází mladá krásná laň. Asi nebude umět tak dobře vařit, ale je čas vylétnout z hnízda, pa, mami.

 

Hodinové představení je od počátku do konce propojeno s divočinou – lesem, kde animální podobu získávají především muži, a kromě základních druhů žen vyobrazuje i přechody do nových, neznámých etap života. A právě jakýmsi rituálem, při kterém starší ženy vítají mladší nezkušenou, inscenace pomalu vrcholí.

 

Pohybové divadlo Ženy navazuje na inscenace Muži a Malá smrt, a uzavírá tak trilogii představení, které z různých úhlů zkoumají svět mužů a žen.


Námět, koncepce, režie: Adéla Laštovková Stodolová 
Choreografie: Jana Burkiewiczová, Adéla Laštovková Stodolová
Režijní supervize: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský)  
Kostýmy: Hana Zárubová Scéna: Jakub Kopecký
Hrají: Dana Batulková, Renáta Martinová, Zuzana Stavná, Jaro Ondruš, Jakub Gottwald, Ondřej Nosálek


Komentáře