Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Ať žije hovno, ať žije hovno, ať žije hovno!

/ Ondřej Nekola, 03.02.2014

Miloš Ubu je ožrala, dobytek, sprosťák –  a jmenuje se tak nemilosrdný politický kabaret, který nešetří nejen Zemana, ale vlastně téměř všechny představitele naší současné politické scény. Včetně jejich přisluhovačů.


Aktuální politická satira, která se opravdu s nikým nemaže, jako by v Česku téměř neexistovala. Naštěstí je tu režisér Tomáš Svoboda, který od inscenací Blonďatá bestie I a Blonďatá bestie II, v kterých představil publiku Kristýnu Kočí, tandem Mazánek - Kolibřík a další, postoupil s občany do další kapitoly našich dějin, a tentokrát si vzal na mušku Miloše Zemana a jeho blízké i rádoby oponenty.

 

Ne nutno vysvětlovat, že scénář vychází z původní hry Alfreda Jarryho Ubu králem a ze začátku se drží i originálního slovníku. Jen Matka Ubu je tentokrát Miroslav Šlouf, a v alkoholickém opojení se Milošovi zjeví Franta Mrázek. Na masakr původní královské rodiny však tentokrát v režii Tomáše Svobody nedojde, právě naopak, Václav Klaus udělí Milošovi řadu cenných rad, společně si i zašňupají, za což se Miloš Václavovi chce odvděčit. A tak se diváci například dozvědí, co doopravdy stálo za jmenováním Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku. Ale to už bychom zacházeli příliš do detailů a řadu vtipných scén, o které není od začátku do konce nouze, zbytečně prozrazovali.

 

O tom, že se v inscenaci objevují čelní představitelé naší politické scény, jako je Klaus, Babiš, Rusnok, Nečas, Jana Nagyová, dnes Nečasová, a další, jste od prosincové premiéry již museli slyšet. Svoboda společně s novinářem Ondřejem Formánkem však neopomněli ani další možná ne tak nápadné, přesto stejně interesantní persony, jako je vlezprdelka ředitel ČT Petr Dvořák. Uznejte sami, dnes již legendární otázka: „A popelníček by nebyl, pane řediteli?“ prostě nemohla chybět.

 

A nebyl by to ten pravý politický kabaret, kdyby stagnoval v čase a stále se neaktualizoval. A tak dojde na přetřes i tragická událost z Nového roku z pražského Suchdola, kdy při nešťastné manipulaci s trezorem zahynul palestinský velvyslanec, Okamurova lednová návštěva Vlastimila Pechance, jenž si odpykává ve vězení sedmnáctiletý trest za rasově motivovanou vraždu, Rusnokovi nabídnutý post v ČNB a tak dále. Jednotlivé scénky skvěle doprovázejí známé písně československé, zazní například hity Karla Gotta, Petera Nagyho, a jelikož do čela státu vyneslo Miloše spodních deset milionů, nesmí chybět ani populární dechovka.

 

Hodinový kabaret je pak ukončen absurdním skandováním Milošových hesel, vrcholících nadšeným voláním „Ať žije hovno, ať žije hovno, ať žije hovno!“ a následným zmatkem. My radši na závěr provolejme slávu režiséru Svobodovi a novináři Ondřeji Formánkovi.


P. S.: V jednom ze školních referátů k originální hře Ubu králem jsem se dočetl: „Není tak nevzdělaný, jak se zdá (umí latinsky), ale přesto se chová jako idiot.“ Stejně tak se dá definovat i Miloš Ubu, i když jeho vzdělanost přece jen Svoboda s Formánkem krapánek upozadili.

 

Miloš Ubu aneb ...málem králem
La Fabrika

 

Režie: Tomáš Svoboda
Hrají: Vasil Fridrich nebo Martin Hruška, Dušan Sitek, Radek Valenta, Lenka Langová nebo Simona Vrbická, Jan Konečný a Jan Vlas
Nejbližší reprízy: 8. 2., 23. 2. 9. 3. a 31. 3.


Komentáře