Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Dejvické divadlo a Husa na provázku na LSD

/ Ondřej Nekola, 23.08.2011

Šest letních večerů strávených v lese ve společnosti brněnského Divadla Husa na provázku a pražského Dejvického divadla. To na sklonku letních prázdnin v období od 23. do 29. srpna nabízejí Lesní Slavnosti Divadla v Řevnicích, jejichž zkrácený název zní až omamně – LSD.


Lesní Slavnosti v Řevnicích lze pokládat za již zaběhlý divadelní festival, letos se koná jejich 7. ročník a v minulosti se zde představily kromě „domovského“ Dejvického divadla také soubory Činoherního klubu, Divadla Na zábradlí nebo Divadla Na Jezerce.


Havel shání prase a Shakespeare naruby
Tento rok zahájí festival experimentální Divadlo Husa na provázku a to hrou Shakespyré – commedia plná omylů a inscenací Prase aneb Václav Havel´s Hunt for a Pig. Shakespyré představí pět her anglického dramatika tak trochu naruby a navíc ve vodácké stylizaci. Hamlet, Othello, Král Lear, Macbeth a Romeo a Julie totiž nejsou tragédie, jak se mnozí domnívají, ale jen hry plné nedorozumění. Kdyby se totiž každý z protagonistů choval „moudřeji“, mohlo by všechno dopadnout úplně jinak. Prase je polozapomenutý text Václava Havla, který zpracoval režisér Vladimír Morávek jako existenciální obraz české společnosti. O tom, jak slavný dramatik shání prase na zabijačku, je vlastně hra o buranské vypočítavosti. A to vše je doprovázeno živými zpěvy z Prodané nevěsty.


Obnovená premiéra Oblomova
Dejvické divadlo letos vyráží do lesa se třemi hrami: úspěšným Dračím doupětem z pera slovenského dramatika Viliama Klimáčka, s obnovenou premiérou Oblomov, který měl derniéru minulý rok, a s divadelní adaptací filmu finského režiséra Akiho Kaurismäkiho Muž bez minulosti. Tu Dejvické divadlo uvedlo v režii Miroslava Krobota také počátkem srpna na finském divadelním festivalu Tampereen Teatterikesä. Za pozornost stojí také adaptace Gončarova románu Oblomov opět v režii Miroslava Krobota. Jedná se totiž o jednu z nejstarších inscenací Dejvického divadla, na jehož prknech se uváděla celých deset let. Derniéru měla 15. prosince minulého roku a speciálně pro Lesní divadlo v Řevnicích se uskuteční její obnovená premiéra. V titulní roli se představí Ivan Trojan, který za roli statkáře získal cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon.


Komentáře