Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Dva Poláci a jeden Slovák - tři divadelní tipy na nadcházející týden

/ Ondřej Nekola, 24.01.2014

Top 3 divadelní představení od 24. – 30. ledna

 

Gottland – Mariusz Szczygieł, Švandovo divadlo – 30. ledna od 19. hodin
Kniha reportáží polského spisovatele Mariusze Szczygiela, jež mapuje novodobé české dějiny, se stala v Polsku hned po vydání bestselerem. Stejný úspěch zaznamenal Gottland i u nás. Kniha osudů několika známých českých osobností 20. století pohledem cizince pak v roce 2009 získala Evropskou literární cenu. Bylo tak jen otázkou času, kdy se Szczygielův bestseler dostane na prkna, co znamenají svět. V inscenaci Petra Štindla a Dodo Gombára ve Švandově divadle se osobnosti československé historie setkávají a komunikují také prostřednictvím internetových sociálních sítí. V divadelním scénáři přibyla i jedna osobnost, která se v Szczygielově knize nevyskytuje – architekt Jan Kaplický. A koho uvidíte dál? J. A. Baťu, Lídu Baarovou, Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou a samozřejmě nesmí chybět božský Kája.


 

Naše třída – Tadeusz Słobodzianek, Divadlo Komedie – 24. ledna od 19.30 hodin
A další polský autor, tentokrát dramatik Tadeusz Słobodzianek. Hru Naše třída napsal v roce 2008. Jejím centrálním nervovým uzlem je skutečná událost – masakr v Jedwabném v roce 1941, kdy místní katoličtí občané povraždili své židovské sousedy. V kruté hře Naše třída uvidíte Hanu Kusnjerovou, Evu Vrbkovou, Jakuba Chromečka, Viléma Udatného, Kristýnu Leichtovou a další.

 

Maso – Viliam Klimáček, A studio Rubín – 28. ledna od 19.30 hodin
A studio Rubín si přichystalo premiéru hry z pera slovenského dramatika , básníka a režiséra Viliama Klimáčka. Hru Maso napsal přímo pro A studio Rubín. Představí vám Kláru, která hraje na klavír, a tak je logické, že nechce utírat prdele malým dětem v Birminghamu, točit pivo na Islandu nebo trhat pomeranče ve Španělsku. Proč? Protože hraje na klavír. A pro to je ochotna udělat spoustu věcí.


Komentáře