Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Felix Holzmann v podání Davida Šíra

/ Ondřej Nekola, 17.02.2012

Herec David Šír žil od svých šesti let v Německu a následně v Jihoafrické republice, kde vystudoval hudební konzervatoř i studium herectví na University of Pretoria. Do České republiky se vrátil před necelými šesti lety a ve své rodné zemi již zůstal nastálo. Diváci jej mohou znát z několika televizních seriálů nebo například z Kunderovy Ptákoviny v režii Ladislava Smočka, kterou uvádí Činoherní klub, zahrál si i roli Cyrila za mlada ve filmu Román pro muže. Na konci minulého roku David Šír odstartoval svůj vlastní projekt, kterým se rozhodl vzdát hold Felixu Holzmannovi a vrátit tak jeho humor na prkna divadel. Představení Včera, dnes a zítra je složeno z nejznámějších scének v přesném provedení, jak je prezentoval sám autor.

 

Čím vás tak Felix Holzmann oslovil, že jste se rozhodl jeho scénky hrát?
Felix Holzmann mě zaujal již jako malého kluka, když jsem žil v Jihoafrické republice. Kromě českých filmů a pohádek jsem měl i jednu jeho kazetu, kterou jsem poslouchal pořád dokola. Jeho humor mne doslova uchvátil. Příjde mi jednoduchý a přitom geniální.


Nebojíte se reakcí typu: Holzmann je jen jeden a tohle je jen trapná imitace?
Nebojím, protože to imitace není. Když se o mně někdy napíše, že Šír imituje Holzmanna, není to pravda. Imitátor je člověk, který má hlasové nadání a v jednom výstupu mění několik hlasů známých osobností nebo politiků, střídá je za sebou a vypráví vtipy či politické anekdoty. Neshazuji umění profesionálních imitátorů, líbi se mi a baví mě. Ale moje představení je celovečerní divadelní revival jednoho konkrétního umělce. Včera, dnes a zítra připomíná Felixe Holzmanna nejen jako skvělého komika, nýbrž především jako geniálního autora. Neměním jeho texty, hraji pouze jeho postavy, které kdysi vymyslel a hrával on sám.


David ŠírMám-li doma DVD s Felixem Holzmannem za 100 korun, proč bych měl zajít na vaše představení?
Navážu na předchozí odpověď. Všechny světové i tuzemské revivaly jsou hudební (Queen, ABBA, Beatles nebo Michael). Nevím ale o nikom, kdo kdy přišel s revivalem mluveného slova. Představení Včera, dnes a zítra je sestaveno z toho nejlepšího z Holzmannova celoživotního díla. Legendární scénky má každý doma na CD i DVD, ale živě je od smrti pana Holzmanna nikdy nikdo neviděl. Některé byly například nahrány pouze jednou jedinkrát, a pokaždé, když se objeví v televizi, jde pořád o tu jednu starou dochovanou nahrávku, která se pouští stále dokola. Živé vystoupení je pokaždé jiné a dává příznivcům čistého poctivého humoru možnost znovu vidět nesmrtelné scénky naživo na jevišti přesně tak, jak je hrával pan Holzmann. Je to výjimečná šance znovu vidět živě něco, co tu kdysi bylo, ale už není. Něco co už je nenávratně pryč, ale přesto se to teď znovu vrací.


Máte rád například i Vladimíra Menšíka? O něm jste nepřemýšlel, že byste ho přenesl také na jeviště?
Pokud myslíte pana Menšíka samotného (bez partnerů), tak je to velmi těžké. Byl vždycky sám sebou a při bavení diváků neoblékal kostým. Kdežto pan Holzmann nikdy sám sebe nehrával. Byl prvotřídní komik, ale hlavně fenomenální autor nezapomenutelného humoru. Odkázal svému národu nádherné dědictví a byla by velká škoda, kdyby se na ně časem zapomnělo. Myslím, že je přímo povinností nás mladých herců hrávat kvalitní díla slavných autorů i po jejich smrti. Dovede si vůbec někdo představit, že by Shakespeareovy rukopisy někdo strčil do šuplíku a jeho dílo se už nikdy nemělo hrát?


Jste oblečen jako Holzmann, mluvíte jako on, to samé platí o gestech, pohybu… Jak dlouho jste Felixe Holzmanna studoval a připravoval se na toto představení?
Pana Holzmanna mám odposlouchaného z dětství, pohyby i gesta se nějak samy připojily ke slovům. Nijak zvlášť jsem ho nestudoval, jeho humor mi vždy byl přirozený a texty všech scének jsem prakticky znal zpaměti. Větší práce byla celé představení dramaturgicky zpracovat a režijně zrealizovat. Nejsem na jevišti sám, takže kromě sebe jsem musel režírovat i své kolegy, což bylo o něco těžší. Představení Včera, dnes a zítra jsem připravoval asi půl roku.


Byl-li Holzmannovým partnerem František Budín, vaším je Miroslav Reil. Jak vám při představení pomáhá?
Mirek je výborný a ve všech směrech splňuje moje představy. Když jsem roli svého hereckého partnera obsazoval, snažil jsem se najít herce, který by co nejpřesněji odpovídal typu pana Budína. František Budín byl vysoký, noblesní a decentní elegán. Herec, který měl jeho role ztvárňovat, musel tyto charakteristické rysy splňovat. Mirka jsem si vybral v konkurzu z dlouhé řady uchazečů. Jsme už natolik sehraná dvojice, že se na něj mohu na jevišti spolehnout a je mi oporou. Hraje se mi s ním skvěle a neměnil bych. Ani jeden bychom se ale na jevišti neobešli bez naší múzy Markétky Zehrerové, která celé představení provází písničkou a zpěvem posouvá celý děj.


David Šír jako Felix HolzmannCelé představení se skládá z osmi scének, navíc však obsahuje i „bonus“, tedy scénku „Včera, dnes a zítra“. Je tahle scénka něčím jiná než všechny ostatní?
Ano, tahle jediná je jiná. Ale neprozradím jak a v čem. To je naše malé překvápko pro diváky. Všechny scénky představení jsou dle ohlasů publika „téměř k nerozeznání od originálů“. Jednou za mnou přišla po představení jedna paní a řekla mi: „Zavřela jsem oči a ono nebylo poznat, že to není skutečný pan Holzmann. Potom jsem je otevřela a stejně to nebylo poznat.“ Scénky jsou „promakané“ do posledního původního detailu, až na tu nejslavnější, kterou jsme si s pokorou dovolili prezentovat trošku jinak. Paradoxně mívá zrovna tahle u diváků největší ohlas.


Většinu života jste prožil v Jihoafrické republice. Říká se však, že na vaší češtině to není vůbec znát. Jak jste si uchoval svůj rodný jazyk?
S hovorovou češtinou nemám problémy, rodiče i sestry na mne mluvili vždycky jen česky. Trapasy mi spíš přivádí gramatika, protože do české školy (kromě několika měsíců v první třídě) jsem nikdy nechodil. Češtinu mám bohužel pouze odposlouchanou.


K čemu vás to víc táhne, k divadlu či filmu, seriálům?
Přiznám se bez mučení, že když stojím na jevišti, tak je to lepší než sex. A to mám sex opravdu hodně rád. Tak si můžete přebrat, jak moc tohle povolání miluji. Přesto ale musím říct, že snad ještě víc než na jeviště mě to láká před kameru. Natočil jsem zatím sice jen málo, objevil jsem se v několika seriálech a jenom asi ve třech filmech, ale věřím, že se to rozjede a že brzy natočím něco pořádného.


Kde vás mohou kromě představení Včera, dnes a zítra ještě diváci vidět?
Kromě již zmíněné „Ptákoviny“ v Činoherním klubu, hostuji ještě v Divadle Semafor, kde hraji Vodníka v legendární Kytici. Nedávno jsem točil další díl seriálu Vyprávěj a objevím se v díle Autostop. Ale hlavní věc, ve které mě diváci můžou vidět, je představení Včera, dnes a zítra.


Komentáře