Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Havlovo Divadlo Na zábradlí uvede Asanaci

/ Ondřej Nekola, 05.01.2012

Jako první v tomto roce přichází s Havlovou hrou Divadlo Na zábradlí. V Celetné nově zavádějí pravidelný víkendový program. Na Vinohradech čeká na milovníky Woodyho Allena Mocná Afrodité. Tak vypadá v kostce první měsíc nového roku v pražských divadlech.


Sezona 2011/ 2012 v Divadle Na zábradlí nese název Čí je to město. Navazuje tak na stejnojmennou výstavu z března minulého roku v Karlin studios, jejímž cílem bylo upozornit především na netransparentnost prodeje pozemků developerům v Praze a s tím spjaté dezinformování veřejnosti. Na zábradlí šli ještě dál a téma město pojali v širším kontextu. Město jako místo spolužití různých skupin lidí, různých osudů a různých životních příběhů, město, které je řízené z vůle lidí, kteří v něm žijí, město které není odcizeným a nepřátelským územím, město jako domov, který má vizi. Pohledů Na zábradlí aplikují několik, jedním z nich je i Havlova Asanace, kterou do repertoáru zakomponovali již před sezonou 2011/2012. Asanaci napsal nedávno zesnulý dramatik v roce 1987. Líčí v ní, jak středověké městečko musí ustoupit výstavbě panelových domů. Hra je o byrokratické aroganci, jež ničí lidskou přirozenost, tedy o tématu, které bylo aktuální v 80. letech minulého století, a žel bohu je aktuální i dnes. Hru věnuje Divadlo Na zábradlí památce Václava Havla, který Na zábradlí začínal. Nejprve zde působil jako kulisák a osvětlovač, později pak jako dvorní dramatik. Premiéra je přichystána na 13. a 14. ledna. Sám Havel se měl zúčastnit první čtené zkoušky...

 

Rodinná představení v Celetné
Od tohoto měsíce bude mít Divadlo v Celetné nově pravidelný víkendový program. Každý pátek se diváci budou moci těšit na dvě komedie, v sobotu se bude chodit na představení již v 17 hodin, aby od 20.30 uvedla Celetná vždy jeden titul z řady Kašpar.noir. Každou neděli bude od 10.30 hodin přichystána pro děti pohádka a v 17 hodin rodinné představení se speciální dětskou slevou. V rámci těchto změn uvede Celetná 15. ledna na svých prknech první rodinné představení vůbec – Mikulášovy patálie od francouzského spisovatele a scenáristy kreslených seriálů s postavou Asterixe Reného Goscinnyho. Představení zavede jak malé, tak i velké diváky do dětského světa plného dobrodružství, tak, jak se Mikulášovým patáliím daří již přes půl století na celém světě. Jste-li příznivci Divadla v Celetné a doposud jste neviděli představení Juan v Soho a Norway.today, neváhejte, na leden jsou připraveny jejich derniéry.

 

Tak trochu jiná adopce
Milovníci Woodyho Allena se na konci ledna dočkají divadelní adaptace jeho komedie Mocná Afrodité z roku 1995. V ní si sám Allen zahrál sportovního novináře, kterého jeho manželka, úspěšná galeristka, pronásleduje adopcí chlapečka. Problém je v tom, že manželka kvůli své práci na tříletého chlapečka nemá vůbec čas, a tak se manžel rozhodne najít jeho pravou matku. Allenovu komedii, v které se představí například Václav Vydra, Jana Stryková nebo Ladislav Frej, uvede Divadlo na Vinohradech na konci ledna. Režíruje Natálie Deáková.


Komentáře