Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Kam o svátcích do divadla? Doporučujeme P.R.S.A. v Divadle Komedie

/ Ondřej Nekola, 14.12.2011

Sdružení Divadlo Company.cz, které provozuje sedmým rokem Strašnické divadlo, bude od začátku nové sezony působit v centru města v Divadle Komedie. Zašli jsme se do Strašnic podívat na jejich novinku nazvanou P.R.S.A.


Počátek minulého měsíce byl pro sdružení Divadlo Company.cz poměrně hektický. Spolek uspěl ve výběrovém řízení na nového provozovatele Divadla Komedie (Pařízkův soubor zde končí k 31. 7. 2012), v lehce bouřlivé atmosféře, spojené právě s výběrovým řízením, se musel vypořádat s několika kritikami (namířené spíš ale na výběrovou komisi, než na samotnou společnost) a v tom všem ještě stihl na domácí scéně ve Strašnicích uvést novou hru polského autora Eugeniusze Szybala P.R.S.A. s podtitulem pět žen, tři generace, jedna rodina, stejný osud.


Dva Poláci
Hra P.R.S.A. o ženském světě plném paradoxů se ve Strašnicích nezrodila jen tak. Nepřímo-přímo totiž navazuje na obdobnou hru Testosteron dalšího Poláka Andrzeje Saramonowicze, která divákům nabízí mužský pohled na ženský svět i na sebe samotné.


Jak pro P.R.S.A. tak i pro Testosteron platí jedno: neobávejte se povrchního scénáře a vtipů, které obsahují mnohé hry s podobnou tematikou. Pokud jste viděli například na Vyšehradě Vše o mužích a Vše o ženách od slovinského autora Mira Gavrana, pak ve Strašnicích můžete s klidem v duši očekávat minimálně o stupeň lepší podívanou. Hlavní síla strašnických her spočívá ve skvěle napsaných scénářích, nápaditě vystavěných dějích a v neposlední řadě ve skvělých vtipech. Nezapomeňme také na práci překladatelů. Nemalou měrou se na úspěchu Testosteronu a hry P.R.S.A. podílí i režisér Vojta Štěpánek. A už vůbec nelze opomenout výkony všech herců, z nichž sálá velká energie, kterou po několika minutách nabijí celý sál. I když…

 

V inscenaci P.R.S.A. se představí pět žen. Eva Lecchiová ztvárňuje osmdesátiletou babičku, kvůli níž se vlastně zbylé čtyři ženy sejdou. Slaví totiž narozeniny. Paradoxně (a pochopitelně) je ale jediná, která má o oslavu zájem. Tou je naopak posedlá jedna z jejích dcer (Eva Režnarová), padesátiletá státní úřednice a matka dvou dcer. Ty hrají Kristýna Leichtová (hraje v seriálu Comeback) a Iva Pazderková (známá především z pořadu Na stojáka). Pětici žen uzavírá teta (sestra úřednice) v podání Ivany Wojtylové. A jelikož kromě zmíněných dam na kulaté výročí babičky již nikdo nedorazí, začnou se hezky po žensku rozebírat témata: nespravedlnost ženské role na světě, jací jsou chlapi, jaké jsou ženy, je otec pro výchovu dítěte potřebný, je můj současný partner současně mým posledním atd. Rozebírání témat po žensku avšak velmi naturalisticky. Jak v Testosteronu nabízejí muži pohled na ženský svět, a tím pádem i na sebe samotné, ve hře P.R.S.A. zase ženy svým pohledem odkrývají svět mužský a zároveň i ten svůj.

 

1:0 pro chlapi
Viděl-li divák již Testosteron, srovnání s ním se možná až překvapivě neubrání. I když se totiž jedná o dva různé autory, strašnické inscenace si jsou velmi podobné. Toho si divák všimne ještě před začátkem hry, kdy „ženská“ scéna je až na pár prvků identická s tou, kterou mají chlapi v Testosteronu. V něm je základním dějem nepovedená svatba a následná oslava-neoslava, u Eugeniusze Szybala zase nepovedená oslava životního jubilea. Pozitivní je ale fakt, že vydařené jsou obě inscenace a P.R.S.A. nedoplňují Testosteron jen prvoplánově. Má-li tedy člověk najít rozdíl, pak je to v hereckých výkonech. Chlapi v Testosteronu dávají do hry víc energie, jsou o stupínek přirozenější a samotné představení si jednoduše víc užívají. To ale neznamená, že by herečky nepodávaly dobré výkony. Jen i to možná vypovídá o tom, v čem je ten svět chlapů odlišný od toho ženského. Otázkou však je, jaký budete mít názor, uvidíte-li jako první P.R.S.A. A budete-li žena…


Komentáře