Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Na kávu, na snídani, za Portugalskem

/ Ondřej Nekola, 20.06.2011

Hledáte klasickou příjemnou kavárnu, kde byste si rádi vychutnali dobrou kávu, poseděli s přáteli, přečetli si noviny či dali bohatou snídani? Zkuste Café Balkón v ulici Milady Horákové, kde se každý měsíc pořádá nová výstava.


Café Balkón z ulice vypadá nenápadně, to však ještě neznamená, že nestojí za to tuto kavárnu navštívit. Interiér podniku je poměrně rozlehlý, nápaditě a nenásilně však rozdělený do několika na sobě nezávislých částí. A jak se ke správné kavárně sluší a patří, barva nábytku a celého prostoru je laděna do tmavě hnědé barvy.


Kam se posadíte?
Poměrně rozlehlý prostor umožňuje hostovi si vybrat hned z několika variant, kam se usadí: k mírně vyvýšenému prostoru u okna, pod něj okolo baru anebo do prostoru přímo pod ním, kam sejdete po pár schodech. Nad tím vším se tyčí ještě nemalé patro. Nábytek převládá dřevěný, kromě klasických židlí se však můžete usadit také do pohodlných křesel. Jak jinak než hnědé barvy. I přesto, že kavárna je schopna pojmout více zákazníků, své soukromí si zde lehce najdete.


Ty snídaně stojí za to
Café Balkón nabízí k vychutnání kvalitní kávu značky Illy, co vás ale určitě při pohledu do menu zaujme, je bohatý výběr různých druhů snídaní. Máte rádi českou snídani? Pod tímto názvem se před vámi na stole rozprostřou dva opečené toasty, dvoje vafle, marmeláda, máslo, med a na zapití 100% pomerančový džus a horká čokoláda se šlehačkou. Dali byste si raději snídani francouzskou? Pak se připravte na café au lait, dva lívance nebo palačinky a dva toasty, marmeládu, máslo, bílý jogurt, salát z čerstvého ovoce a opět 100% pomerančový džus. Vyjmenovávat komponenty všech druhů snídaní tu však nemůžeme, stačí doplnit, že si dále můžete poručit snídani anglickou, takzvané huevos rancheros (farmářské vejce) – ano, hádáte správně, majitelé se v tomto případě inspirovali Mexikem – a mnoho dalších. A nebo si jednoduše svoji snídani můžete sestavit sami podle vlastního výběru. I to vám v Café Balkón umožní. A pozor, dokonce každý den včetně sobot a nedělí od 8 hodin ráno.


Stejně bohatý výběr naleznete také mezi sendviči. Je libo s tuňákem, mexický nebo s mozzarellou a brusinkami? Vybrat si můžete alespoň z třinácti druhů.


Portugalsko
Dostanete-li chuť na víno, pak jednoznačně doporučujeme portugalskou Lagostu. Na výběr budete mít klasicky červené či bílé. Portugalci ale bílé nazývají ve skutečnosti zeleným nebo spíše mladým. Má velmi svěží specifickou chuť, která opravdu stojí za to. Takzvané „vinho verde“ je lehké a jemně perlivé bílé víno, které se podává při teplotě 6–8 stupňů (často s ledovou tříští) a v letních horkých dnech vás určitě osvěží.


Atmosféra v Café Balkón vás jistě nezklame, vyhrává zde klasická kavárenská hudba, vládne tu klasický kavárenský duch. A pokud dostanete chuť na long drinky, ani v tomto případě nikam chodit nemusíte. I těch je zde poměrně dost a za velmi příznivé ceny. Jako ostatně vše.

 

Café Balkón
Milady Horákové 22, Praha 7-Holešovice


Komentáře