Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Nevíte kam na výstavu? Máme pro vás tři tipy

/ Ondřej Nekola, 29.11.2013

Houser tipy na výstavy od 29. listopadu do 6. prosince

 

Vetřelci a volavky – ateliér sochaře
20. 11. 2013 – 20. 1. 2014, Centrum současného umění Dox
Sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století patřila v tehdejším Československu monumentálnímu umění. Dominantní sochařská díla tehdy vznikala převážně na nových sídlištích, poliklinikách, v obchodních centrech či administrativních budovách. S čím se tehdy často čerstvě vystudovaní výtvarníci přihlašovali do veřejných soutěží? Centrum současného umění Dox přestavuje soubor skic a návrhů těchto sochařských monumentů, jež rostly ve veřejném prostoru jako houby po dešti. Výstava je koncipována jako autentický ateliér výtvarného umělce pozdní moderny.
Foto z instalace, 2013, Copyright: Hynek Alt

 

Hraniční syndrom
29. 11. 2013 – 3. 1. 2014, Galerie Michal’s Collection, Husova 13, Praha 1
Výstava, jež byla po urážlivých výrocích Miloše Zemana během prezidentské kampaně na adresu sudetských Němců v Saském kulturním centru zrušena dva dny před vernisáží. Téma: Sudety, odsun. I po tolika letech stále živá otázka. Jaký dopad má tato oblast na naši společnost? Malíři David Saudek, Jaroslav Valeček a sochař Martin Káňa zvolili pro svou výstavu název Hraniční syndrom, čímž mimo jiné odkazují k jedné ze specifických poruch osobnosti.  Výstava obsahuje i řadu kontroverzních děl, například obraz od Jaroslava Valečky nazvaný Hlaveň, který ztvárňuje vraždu prostitutky, jež chodila s SS-Manny.

 

Čas zámořských objevů
15. 11. 2013 - 14. 9. 2014, Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Doba, kdy Evropa začíná objevovat Nový svět. Svět mořeplavců, dobyvatelů, indiánských domorodců, ale i otroků a misionářů. Nová výstava představuje exponáty z aztécké a incké kultury, ale například i monumentální portrét Kryštofa Kolumba, který Národnímu muzeu zapůjčilo ze svých sbírek Kunsthistorisches Museum ve Vídni. Řada předmětů je v Česku vystavena poprvé.


Komentáře