Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Pasta Oner jako muž v plamenech

/ Ondřej Nekola, 08.12.2013

The Chemistry Gallery, tedy instituce, jež se věnuje prezentaci a podpoře současného českého street artu a grafitti, uspořádala druhou sólovou výstavu vůdčího představitele českého pop artu Pasty Onera, vystavuje na ní výtvarníkovu tvorbu z posledních dvou let.

 

Pro rychlou orientaci můžeme zmínit Pastovo nejznámější dílo – monumentální malbu Choose to be Happy na domu ve Verdunské ulici v Dejvicích. Pokud budete na Vítězném náměstí, nemůžete tento mural přehlédnout. Dalším Pastovým dílem, s kterým se setkáte ve veřejném prostoru, je například vitráž v paláci Lucerna na pravém křídle schodiště, které vede do Café Lucerna.

 

Současnou výstava Man on Fire v The Chemistry Gallery, jež potrvá až do 5. ledna, pomohli Pastovi zafinancovat jeho fanoušci na crowdfundingového serveru Hithit.cz. Během jednoho dne se naplnil devětapadesátitisícový limit, a výstava společně s novým katalogem tak mohla vzniknout.
Nová expozice se v převážné většině skládá z akrylových obrazů, několika cyklů sítotisků, ale i z aluminiových rytin a velkých prostorových instalací, nepřehlédnutelné je hořící auto v dolní části galerie, kterého si všimnete už z ulice, zábavné je i obří akvárium v podobě výherního automatu. Pasta i nadále spojuje text s obrazem (například I’m not who I was before, We blame society, but we are society nebo We should do drugs and have sex) a s diváky tak nezávazně konverzuje. Ani tentokrát nechybí myšák Mickey, v zadní místnosti galerie pronikl na krajinářské, duchovní nebo se zátiším obrazy, ve vstupní místnosti zase zakrývá tvář sochy Adama. Do neobvyklé role se dostal i panáček z lega, v tomto případě bychom však měli výraz upravit na „paničku“ z lega, v latexu, s maskou a bičem v ruce v doprovodu lva. Otázku mainstreamu připomíná čtyřmi obrazy s postavičkami vojáků a skateboardistů.

 

Pasta Oner, občanským jménem Zdeněk Řanda, se zabývá každodenním životem ve městě, zachycuje banální každodenní věci, diváky pobaví, ale nabízí jim možnost sebereflexe. Tematicky různorodou výstavu nazvanou Man on Fire pořádá The Chemistry Gallery dvacet let poté, kdy Pasta Oner vytvořil svůj první graffity piece. Pasta je samozřejmě jiný, než byl před dvaceti lety, ze své bohaté minulosti však stále čerpá.


Vystavené obrazy a objekty jsou prodejné, soubor všech děl je vyčíslen na 2 miliony 400 tisíc korun.

 

Pasta Oner - Man on Fire (The Chemistry Gallery)
29 .11.2013 - 5.1.2014 


Komentáře