Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Tíha i lehkost v institutu Cerventes

/ Ondřej Nekola, 08.02.2012

Máte-li v oblibě výstavy jako je World Press Photo nebo Czech Press Photo, pak si rozhodně nenechte ujít přehlídku latinskoamerické fotografie v Institutu Cervantes, která vznikla na festivalu PHOTOESPANA.

 

Putovní výstava pod názvem Tíha i lehkost v pražském španělském kulturním centru představuje výběr čtyřiceti dokumentárních fotografií od patnácti latinskoamerických autorů, kteří se pokusili svými objektivy zachytit realitu všedního dne od mexicko-amerických hranic až po Ohnivou zemi. I tentokrát, jak jsou návštěvníci z obdobných fotografických výstav zvyklí, se jedná o realitu mnohdy krutou, plnou paradoxů, ale také občas i poetiky. A není divu, cílem výstavy je upozornit na problémy, kterými je Latinská Amerika zmítána a kterých si oko běžného turisty jen těžko všimne, natož aby se o nich u nás vůbec mluvilo.

 

Prostřednictvím této výstavy se tak návštěvníci mohou seznámit například s drogou zvanou „paco“, která v Argentině nahrazuje dražší kokain, a její rozmach je připisován ekonomické krizi z roku 2001. Dnes na tuto levnou drogu umírá v chudinských čtvrtích Buenos Aires na 200 dětí (nejčastěji mezi 13–20 roky) denně. Novinářka a fotografka María Isoliett Iglesias zase upozorňuje svými snímky na každodenní násilí v hlavním městě Venezuely Caracasu.


Pětasedmdesát vražd za týden, takový je účet hlavního města Huga Cháveze za posledních dvanáct let. Fotografie Leonarda Ramíreze zase prozrazují, za jakým účelem si někteří venezuelští vězni prošívají ústa nití a před kým je toto „znamení“ má ochránit. Mauricio Palos dokumentuje příčiny a následky migrace obyvatel Střední Ameriky do USA. Řada z nich cestuje do vysněné země nelegálně v nákladních vagonech. Není bohužel neobvyklé, že při této nebezpečné cestě přicházejí někteří z důvodu pádu pod vlak o své končetiny. Příběhů ale výstava nabízí mnohem víc.

 

Podle kurátorky výstavy Laury Terré Alonso, která se zúčastnila také pražské vernisáže, se jedná o nejlepší ukázku toho, co dnes může současná latinskoamerická dokumentární fotografie nabídnout. Zastoupení umělci byli totiž vybráni v prestižní soutěži, kterou v minulém roce pořádal festival PHOTOESPANA, jenž se na Pyrenejském poloostrově těší velké prestiži a hostí fotografy z celého světa. Výstava s podtitulem Latinskoamerická fotografie na pomezí humanismu a násilí začala na konci loňského roku právě v Madridu a Praha je hned druhým městem na světě, kam se přemístila. Konat se zde bude do 10. března a pak zamíří do pěti brazilských měst. Vstup je zdarma.


Komentáře