Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

V Celetné je to pravé léto – Rozmarné

/ Ondřej Nekola, 02.08.2011

K létu neodmyslitelně patří koupání, plovárna a nějaká ta česká klasika. A nebylo by to české léto, kdyby nebylo rozmarné. Divadelní nastudování Vančurovy klasiky v Divadle v Celetné překonává filmovou Menzelovu verzi a je zřejmě tím nejlepším ze světa divadla, co letošní léto v Praze nabízí. A navíc přichází Divadelní spolek Kašpar s novinkou: Rozmarným bonusem.


Skvělá scéna, skvělí herci, překvapivé akrobatické a kouzelnické výkony, dokonale navozená atmosféra, věrnost Vančurovu jazyku. Tak by se dala v kostce shrnout divadelní inscenace Rozmarného léta v Divadle v Celetné, která měla premiéru již v roce 2007, v rámci Letního speciálu spolku Kašpar si ji však diváci mohou vychutnat i během letošních prázdnin.


Divadlo nabízí víc
Rozmarné léto v Celetné má oproti filmové klasice jednu velkou výhodu. Diváka totiž dokáže vtáhnout do děje až do té míry, jako by byl téměř jeho součástí. Napomáhá tomu mimo jiné velmi nápaditá scéna. Víc než polovinu jeviště pokrývá voda, v které se herci šplouchají, těsně před publikem se zas rozprostírají miniaturní kulisy lázeňského městečka. Atmosféru navíc dokreslují speciálně pro toto představení napsané písně Petra Maláska v podání herců a Veroniky Němcové, která kromě zpěvu také hraje na klavír. K tomu všemu nutno připočíst postavy hostinského a hostinské, které promlouvají k divákům a uvádějí jednotlivé scény. Ve Vančurově románu je sice nenaleznete, do inscenace ale skvěle zapadají.


Uvidíte pravé čáry i chůzi po laně
Diváci se ve skutečnosti, chtě nechtě, součástí děje opravdu stanou. A to minimálně ve chvíli, kdy přihlížejí pravým kouzelnickým trikům Arnoštka v podání Miloslava Tichého, jenž posléze vyšplhá do výšky zhruba dvou a půl metrů a přechází po laně z jednoho konce na druhý a zase zpět. Velkou podívanou s ohněm si pro diváky připravila také jeho asistentka Anna v podání Elišky Mesfin Bouškové. Ta sice není modrooká a blonďatá jako její filmová představitelka Jana Preissová, do své role se ale jednoznačně hodí a Anně dodává nový, exotický rozměr. Výkon Bouškové a Tichého se však nelimituje jen na estrádní představení, oba dva své role hrají naprosto přesvědčivě. Výborné herecké výkony ale podávají i ostatní herci, ať už se jedná o Františka Kreuzmanna v roli mírně plachého kanovníka Rocha, Tomáše Kargera, v jehož podání vyzařuje z majora Huga zkušenost i udatnost, Jana Potměšila, který ztvárnil Antonína Důru, nebo výbornou Evu Elsnerovou (která i výborně zpívá) coby Kateřinu.


Divadelní inscenace Rozmarného léta v Celetné se nelimituje na pouhou imitaci Vančurova románu či jeho filmové podoby, obsahuje několik nových prvků, které ji nikterak nenarušují, ba právě naopak obohacují, a přesto je ve výsledku věrná Vančurovu originálu. Těžké dílo zpracoval režisér Jakub Špalek lehce a mistrně a díky tomu je Vančura se svými přechodníky živý i na počátku 21. století.


Komentáře