Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Želvohlemýždí válka divadelního spolku Tréma 29

/ Ondřej Nekola, 15.02.2012

Je želva totéž co hlemýžď? Co byste řekli? I takové problémy či lépe řečeno neshody řeší v divadelním spolku Tréma 29 na Vinohradech.


Tréma 29 hraje od roku 2002 a navazuje na někdejší divadlo Lampa, které působilo od konce 60. do začátku 90. let minulého století v malostranské Všebaráčnické rychtě. Základním stavebním kamenem poetiky Trémy 29 jsou absurdní divadlo a autorská představení text-appealového či kabaretního charakteru, divadlo spolupracuje například s básníky Jiřím Weinbergerem či Janem Vodňanským. Tréma 29 hraje v klubu Utopia v Bělehradské ulici každou první a poslední středu v měsíci a na současném repertoáru naleznete například již shora citovanou Želvohlemýždí válku, tedy autorskou hru principála spolku Marka Tarnovského. Ta vznikla na motivy dramatické hříčky Třeštění ve dvou klasika absurdního dramatu Eugena Ionesca kombinované se strategickými řešeními partnerských krizí například podle Miroslava Plzáka. „Vytrvalým křížením želvy a hlemýždě se nám podařilo vyšlechtit plzáka španělského,“ říká k tomu autor.


Autorem další hry Vánoce na Velikonočním ostrově je doyen souboru Petr Gruša. Ve své one-man + one-machine show hraje trosečníka, který musí živořit na pustém ostrově s vesmírným strojem MAGem, který se i se svým neustále proklamovaným posláním ocitá ve stejné situaci. Gruša napsal hru již v roce 1974, premiéru pak měla v divadle Lampa na scéně Všebaráčnické rychty o rok později a od té doby je uváděna prakticky nepřetržitě.
Tréma 29 ale není jen absurdní divadlo, v klubu Utopia se pořádají také představení inscenované poezie, literární večery s hosty a další. Pokud tedy máte v lásce alternativu, nezapomeňte, že každou první a poslední středu v měsíci si v klubu Utopia můžete přijít na své.


Komentáře