Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Design přede mnou, design za mnou

/ Pavlína Brettová, 02.08.2011

Design je něco nepopsatelného a v dnešní době abstraktního a neuchopitelného. Design je vše, co nás obklopuje, má nějaký tvar, ale hlavně přináší i užitek. Něco, co lahodí oku, vyvolává otázky a zároveň vám poskytne přidanou hodnotu v možnosti užití. Design je všude kolem nás, a záleží pouze na tom, jak ho každý chápeme, rozumíme mu, přistupujeme k němu. Takový komplexní pohled na dnešní svět.


Jak při jednom ze svých rozhovorů uvedl Milan Knížák: „Design už není jen utilitárně umělecko-průmyslová disciplína, je to hledání nových poloh, funkcí, nového zařazení do sociálního světa. Dnes je to něco daleko komplexnějšího, než jsme tomu rozuměli třeba před padesáti lety.“ Proto se nezatěžujme suchými definicemi a popišme ho takový, jaký je. Kreativní a tak osobitý.


Trendy moderního designu
Design těží maximum z minima! Minimalismus je jedním z největších trendů dnešního designu. Minimalismus je jedním z uměleckých směrů. Pojmenován byl v polovině 20. století ve Spojených státech. Vznikl jako reakce na abstraktní expresionismus. Typická pro něj je základní geometrická forma, co nejméně materiálů, barev, detailů a forem. Inspiraci hledá v čisté přírodě, která je plná organických tvarů a detailů.


Příroda je jedním z nejlepších designérů a není divu, že se k ní designéři obracejí. K jejím tvarům a ochraně. Nasnadě medvěd tedy je další trend a to něco jako „ekologický“ design. Směřování designérů k užívání recyklovaných, ekologických materiálů. Designéři se chovají zodpovědně a zároveň nám ukazují jak využít nepotřebné věci, které by mohly přírodu hyzdit. Nyní ji zdobí. Mimo odpadních materiálů je velmi vyhledávaným artiklem designérů i surové dřevo, které lehce a hravě designéři kombinují s plasty nebo textiliemi. Pokud se zaměříte na kancelářský design, dřevo, kov a plast vás ihned uhodí do očí. V sedacím nábytku panuje vypletení textilního či plastového sedáku a opěradla.


Nevaž se – odvaž se!
Jedním z předních českých designérů je mimo jiné Maxim Velčovský. Týpek, kterého máme všichni v paměti z reklamy jednoho z telefonních operátorů. Jeho legendární: „Nevaž se, odvaž se,“ snad žádnému z nás neuteklo. A jeho nezapomenutelný účes také. Co však většina lidí neví je, že Maxim je skvělým designérem. Dokonce tak dobrým, že se v roce 2007 stal designérem roku v soutěži Czech Grand Design a získal si přezdívku „Spasitel porcelánu“.


Jeho výtvory jsou naprosto grandiózní, známým, všedním věcem, které často neplní už téměř žádnou funkci, vtiskne nový rozměr a užitek. Umíte si představit pít na nějakém luxusním večírku víno z kelímku? Já ano, ale v podání kelímku Maxima Velčovského, který jej nevyrobil z plastu, ale ze skla a přidal mu elegantní nožku. Ještě legendárnější jsou jeho porcelánové holiny, svícen v podobě hlavičky panenky, hrnek ve tvaru spodní části flašky Coca Cola nebo busta Lenina s cibulkovým vzorem.


„Píčátka“
Neobvyklý, ale naprosto trefný název. „Píčátka“, lízátka s kosočtvercem uprostřed, jsou oblíbeným, sladce chutnajícím designovým kouskem, jenž naprosto ovládl mladší generaci. Kdo by nechtěl píčátka? Jejich boom byl v 2008, kdy se objevily v Designbloku ve stánku skupiny Kotec. Jeho autory jsou Karel Konopka a Iva Š. Tattermuschová. Kulaté lízátko je vyrobeno z roksové cukrové hmoty, která vám připomene sladké dětství. Pozor – nedávejte mladším sourozencům.


Made with love
Martin Jákobsen pomalu ale jistě stále oblíbenější jméno mezi českou designérskou špičkou. Mladý muž, jenž se nechává inspirovat minimalizmem a jeho výtvory jsou hladké, jemné a plné čistých linií. Mezi jeho povedené kousky patří kulaté skleničky Revolutinon, určené na víno. Jablíčkovitý tvar stojí díky, rovnému dnu a „stopka“ na držení je z boku. Sklenička je funkční minimalistický produkt. Dokonce je z ní pití vína mnohem jednodušší a estetičtější – nemusíte se tolik zaklánět! Martin se podílel na projektu přestavby českých autobusových zastávek Refresh Your World, kterou podporovala firma Pepsi. Staveb se držel i nadále a vytvořil kolekci významných staveb v České republice. Tvarově zjednodušené miniatury jsou ručně vyrobeny ze dřeva a povrchově upraveny černým lakem. Made with love – tak zní slogan kreativní dílny Jacobsen design. Jak jinak. Tuhle prácí musíte opravdu milovat.


Minirozhovor s designérkou Leonou Fejfarovou
Leona je mladá, jemná, doslova éterická bytost, která si žije svým uměleckým životem v Semilech a vytváří opravdu originální kousky. Z její tvorby za srdce chytnou sněžítka a nově i skleněné šperky, které se vracejí do historie. Lea se mimo jiné věnuje tetování a focení. Její fotografie nezachycují pouze samotný objekt, ale plyne z nich zvláštní energie. Energie okamžiku, souznění a tak trochu i očekávání.


Jací jsou čeští designéři?
Je zde pár jmen na světové úrovni, myslím si, že český designér to nemá lehké se prosadit, proto si vážím lidí, kteří to dokázali.


Existuje nějaká společná linie, která vás spojuje?
Neexistuje.


Kde se necháváš inspirovat?
Inspiruje mě vše, co se děje kolem mě lidé, hudba, výstavy, ale hodně vycházím i z různých kultur, minulosti a kýče.


Pracuješ hodně se sklem. Popiš nám tvůj styl a náročnost tvých kousků.
Co jsem odešla z Moseru a jsem na volné noze, tak minimálně sklo se „na koleni" dělat nedá, je potřeba velké technické zázemí. Proto jsem začala dělat menší věci a technicky méně náročné šperky – malované, originálně pojaté skleněné medailony.


Dají Češi na design. nebo stále jedou masovku?
V poslední době se situace hodně zlepšila. Češi dají dost na média a reklamu, přibývá lidí, kteří se chtějí obklopovat kvalitním designem.


Kde můžeme vidět tvé výtvory?
Na internetových stránkách: www.design.cz, www.myspace.com/leonafejfarova,www.lefefashion.blogspot.com


Máš nějaký tip na designérský kousek, který by neměl u nikoho doma chybět?
Zaujala mě sochařsky pojatá, kubisticky ztvárněná trofej králíka od Jana Haubelta.


Kam se chceš dostat ve světě designu?
Chci si v klidu dělat svoji práci, kterou miluji, a když to někdo ocení, tak jsem šťastná.


Komentáře