Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Klub Újezd – Pořádná punková párty

/ Soňa Kacerovská, 04.01.2012

Na Újezdě, tam to vždycky žije. Hospoda, která patří mezi pražské legendy. A ti, kteří ji neznají, mají základní mezery v kalícím vzdělání. Loni oslavila patnáct let své existence a její obliba stále stoupá.


A o co, že vlastně jde? Krásné prostory jednoho z malostranských domů fungují jako meka pražské alternativní scény. Bytelné a stylově vyzdobené bary, dřevené stoly a židle, mohutné dveře od WC s výstižnými obrázky a po pár panácích proklatě úzké schodiště, které spojuje jednotlivá patra klubu. Trochu mi to tu připomíná další kultovní podnik, U zavěšenýho kafe. Jenže přestože se klub Újezd nachází na jedné z nejfrekventovanějších turistických zón, cizinců tu moc nenajdete, snad i díky tomu jsou tu ceny vcelku přijatelné. A nic nebrání strávit zde příjemný večer, divokou noc a někdy i poněkud zastřené ráno. Barmani jsou ochotní a pohotoví, pokud se zrovna moc nezpijí, a nezřídka skutečně nalévají až do ranních hodin. A když tu náhodou ztratíte peněženku, tak si pro ni další den můžete v klidu přijít. Určitě vám ji na baru vrátí.


Za zdejší specialitu považuji sviňáka, panáka havany, dolitého kolou, za krásných třicet korun. Zrádnost nápoje spočívá v tom, že máte pocit, že vám tahle „limča“ nic neudělá, takže ji kopete do sebe jednu za druhou. Když jich vypijete tak dvacet, přestává pro vás být cokoli problém a večírek nabírá pořádné grády. Jenže tady jste na Újezdě, takže si můžete dělat skoro všechno, co vás napadne, aniž by s tím měl někdo z přítomných problém. Dokud nezačnete přehnaně demolovat interiér a ostatní osazenstvo nebo hajlovat, je to v pořádku. Nejvíc tu frčí česká klasika v podání točené dvanáctky z Budějovic za 37 kaček. Poměrně pestrá je nabídka lahvových piv jako Corona, Guiness, Cider nebo nealko Birell. V bohatém výběru kořalek najdete vedle tuzemské klasiky božkova, fernet, becherovku nebo slivovci, i brandy, whisky, bourbony, karibské rumy, z Mexika dovezené tequily nebo pravou severskou vodku. Ani na milovníky vinné révy nebylo zapomenuto, takže si mohou dát jak rozlévaná zahraniční vína, taik i celé lahve z českých luhů a hájů. Na vystřízlivění kafe a mattonku.


Podnik má navíc i tu výhodu, že pokud vás přestane bavit jedno patro, můžete se přesunout do jiného, anebo podlaží v průběhu večera různě střídat. V suterénní pivnici bývají čas od času ska, reggae, punk, oi a jim podobní dýdžejové, takže se tu tančí, tak moc, jak to stísněnéhé prostory jen mohou dovolit. Přízemní sál je příjemným místem na odpolední dýchánek, poněvadž lze skrz skleněnou výlohu pozorovat dění na ulici. A horní kavárna zase spolehlivě funguje jako seznamka, kde potkáte týpky a existence, o kterých jste ani neměli tušení, že mohou existovat. Klub Újezd je svět sám pro sebe, který je však přístupný všem, kdo jen trochu tíhne k alternativnějšímu způsobu života. A ať sem dorazíte kdykoli a v jakémkoli stavu, nudit se rozhodně nebudete. Stačí se sem třeba jen zaskočit podívat na aktuální výstavu fotek. Nasát atmosféru. Dát si panáka. A pak se sem vždycky budete chtít vracet.

 

Klub Újezd

Újezd 18, Praha 1


Komentáře