Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu

/ Václav Baženov, 20.05.2011

V zahraničí velmi úspěšná comicsová série, podle které se v současné době natáčí televizní seriál v produkci Stevena Spielberga, vypráví o osudu rodiny Zámkových a zvláštním domě jménem Klíčov, do kterého jsou nuceni se přestěhovat po vraždě hlavy rodiny.

 

Každý se se ztrátou milovaného otce vyrovnává po svém, matka utápí žal v alkoholu, nejstarší syn Tyler si dává smrt svého otce za vinu, jeho sestra Kinsey se snaží zapadnout do nové školy a malý Bóďa touží prozkoumat celý Klíčov. A je to právě on, kdo jako první zjistí, že s tímhle příbytkem není všechno tak, jak se zdá. Tajemná usedlost v Nové Anglii má totiž mnoho dveří, které změní každého, kdo se do nich odváží vstoupit. Přebývá zde bytost plná nenávisti a zloby, která nebude mít pokoj, dokud se jí nepodaří otevřít ty nejstrašlivější dveře ze všech.


Zápletka je rafinovanější než se zdá
Na první pohled to možná vypadá, že zápletka sama o sobě není nejoriginálnější a že příběh rodiny, která začíná nový život na novém místě, už tu několikrát byl. To, díky čemu je tento comics tak oblíbený, je atmosféra a styl vyprávění, který člověka chytne hned od první stránky a už ho nepustí. Události sledujeme z pohledu různých postav příběhu, a i když tušíme, že autor zde rozehrává pouze část toho, co má pro nás v budoucnu připraveno, jsme napnuti do poslední stránky. Celá kniha působí jako uzavřený film z chystané série, na jehož pokračování budete čekat s nedočkavostí. Zámek a klíč působí jako pocta celému hororovému žánru, vždyť také ostrovní městečko, v němž se Klíčov nachází, se nejmenuje Lovecraft jen náhodou.


Potomek Kinga
Autorem scénáře této úspěšné série je Joe Hill (vlastním jménem Joseph Hillstrom King), jehož otcem je slavný spisovatel Stephen King a v tomto případě můžeme s klidem konstatovat, že jablko nepadlo daleko od stromu. Joe Hill vstoupil po úspěšné sbírce povídek (20th Century Ghosts) a bestsellerovém knižním románu (Černá krabice) na pole comicsu a svým debutem „Zámek a klíč“ doslova zazářil. Od roku 2008 tato série vychází prakticky nepřetržitě a letos vyjde její čtvrtá kniha.


Co vás možná na první pohled trochu zaskočí, je kresba chilského talentovaného kreslíře Gabriela Rodrigueze. Člověk by si pro hororovou sérii představoval něco temnějšího a realističtějšího. Rodriguezova kresba je totiž líbivá, nevinná a zpočátku působí, že je určená pro mladší publikum. Tento pocit vás však po prvních stránkách rychle opustí. Kresba je v naprostém kontrastu s brutalitou příběhu a společně tak vytváří jedinečný mix, který je navíc podtržen výborným zachycením mimiky a pocitů jednotlivých postav. První kniha série Zámek a klíč je tak příjemným překvapením a představuje velmi kvalitní zaplnění díry, která u nás zela na poli hororových comicsů.


Komentáře