Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Fantastický svět oken Volkera Märze v Galerii Dox

/ Veronika Nováková, 30.12.2013

Až do 17. února budou mít návštěvníci pražské Galerie Dox, Centra současného umění, možnost navštívit rozsáhlý výstavní projekt multimediálního umělce Volkera Märze. Třípatrová expozice, vytvořená speciálně pro Galerii Dox, je v jistém smyslu retrospektivou autorovy tvorby a zároveň představuje řadu jeho nových prací.


Název Laughing windows, tedy Smějící se okna, se vztahuje k osobnostem, které jej nějakým způsobem ovlivnily a nabídly jeho pohledu na svět jinou perspektivu. Velikost těchto myslitelů vnímá právě prostřednictvím oken, skrz která je možné pochopit jejich moudrá poselství. Na výstavě se  setkáváme, v podobě desítek malých hliněných figurek, s osobnostmi, jako je Franz Kafka, Angela Merkelová, Walter Benjamin, Hannah Arendt, Friedrich Nietzsche nebo s nedávno zesnulým Nelsonem Mandelou.

 

Kromě originálních hliněných figurek autor v prostoru rozmístil také pohyblivé instalace, videoprojekce, kresby a fotografie, to vše přehledně doplněno vysvětlujícím popisem. V tomto směru je celá výstava skutečně přehledná - Volker März všude neúnavně vysvětluje a trpělivě prezentuje svůj záměr.
Velké osobnosti sundává z podstavců a dává jim lidštější podobu. Zajímavá je třeba jeho verze příběhu Franze Kafky, který prý nezemřel na tuberkulózu, ale odcestoval se svou opicí, panem Rotpeterem, do Palestiny, odkud prostřednictvím dopisů a poznámek kritizoval historické i současné události a v roce 2008 zde umírá ve věku 126 let.

 

Velkou část své exibice věnoval März dětem, kterým závidí jejich nezkažený svět zábavy a fantasie a jejichž úsměvné příběhy, dokreslující obrázky a plastikami, jsou milým zpestřením jinak vážných, filosofických zamyšlení, které instalace přinášejí.


Výstava slouží jednoznačně jako apel. Volker März nabádá všechny k tomu, aby se nebáli vyhlédnout z oken, která jim život přináší a zamýšleli se nad všemi dobrými i špatnými věcmi, které náš svět nabízí. Jen nebýt součástí stáda.


Komentáře