Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Krvavé i melancholické jsou Sudety Jaroslava Valečky

/ Veronika Nováková, 04.11.2013

Jen do 15. listopadu je v pražské galerii Vltavín k vidění výstava obrazů Jaroslava Valečky z let 2012 – 2013 pojmenovaná Sudety. Autor, který pochází ze severních Čech, z okolí malé vísky Líska, promítá do svých olejomalb krajinu svého dětství.

 

Jaroslav Valečka, který je absolventem pražské Akademie výtvarných umění a členem mezinárodního hnutí stuckistů, je vyznavačem klasické formy výtvarné tvorby, a to kresby a malby. „Už od počátku své profesní dráhy se profiloval jako autor tendující k výrazovému symbolismu a klasické formě. V rámci těchto kategorií dodnes sleduje dva hlavní námětové proudy, a to krajinu a figurální motivy,“ říká kurátorka výstavy Kateřina Tučková.


A je pravda, že na výstavě Sudety se setkáváme výhradně s romantickými, mnohdy až děsivě vyhlížejícími krajinami, nebo s tvářemi a postavami lidí. V jeho krajinách planou vysoké ohně, objevují se podivné světelné body nebo znázorňují opuštěné, rozkládající se mršiny. Tváře lidí, které jsou na výstavě k vidění, přesně zapadají do kategorie těch, které byste si nad postel nepověsili. Jsou atypické, připomínají tváře zemřelých, a na vzhledu jim nepřidávají ani barvy, do kterých je autor oblékl.


Právě velká škála barevných odstínů, které autor používá, a to především v případě rozlehlých venkovských plání, se zdá být pro Jaroslava Valečku typická. Fakt, že jej v začátcích inspirovali Edvard Munch, Jan Zrzavý nebo Josef Lada, je přímo do očí bijící. Na druhou stranu jsou jeho krajiny právě díky správně užitým barvám a oproti těm děsivým vyobrazením tváří, až melancholicky uklidňující. To, že zvolil jako námět právě neklidnou krajinu Sudet, signalizuje také to, že problematika těchto míst ještě stále není pasé a v duších místních neúnavně rozonuje. Lze z nich také odvodit vliv krajiny a místa na lidi, kteří v Sudetech žijí dnes. Skupinky lidí jsou zobrazeny vždy v situacích, kde dominuje krev, jinak se objevují spíše jako samotáři, náhodně rozsetí v širé krajině.


Výstava Jaroslava Valečky, který je pravidelně vystavován a vyhledáván sběrateli, zobrazuje mimo jiné také jeho skvělé ovládnutí klasické olejové malby, což ho vyneslo mezi respektované a etablované autory současnosti.

 

Už jen proto byste si jeho výstavu v galerii Vltavín, která potrvá jen do 15. listopadu, neměli nechat ujít.


Komentáře