Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Kultovní Nahniličko baví v Kalichu znovu své diváky

/ Veronika Nováková, 21.01.2014

Bláznivá komedie Jana Krause, oceněná Nadací Alfréda Radoka, se uvádí již neuvěřitelné dvě desítky let. Po rok a půl dlouhé pauze, kterou si vyžádaly mateřské povinnosti Marthy Issové, nyní tato hra opět vyprodává hlediště divadla Kalich.


Představení s hudbou Michala Pavlíčka láká především na skvělý humor Jana Krause a nezapomenutelné výkony českých hereckých osobností. Příběh o tom, jak do malé české chalupy, do které neustále fouká, a kterou obývají už jen v mezích snesitelnosti stárnoucí manželé Andy (Jan Kraus) a Božena (Eva Holubová) a třetí mužská osoba s uhnívající nohou (Ján Sedal), přivane vítr nečekané vytržení z nudného stereotypu. Do těchto poklidných ranních chrchlanců a dialogů o vařených vejcích a vyrážce mezi palcem a ukazováčkem totiž znenadání vtrhne zámožný ruský byznysman Jorge Ejar Clavijo v podání Bohumila Klepla se svou mladičkou vášnivou milenkou (Martha Issová). Z chudé české chalupy se znenadání stává sídlo podpisu důležitých ne úplně čistých obchodních transakcí, které má pod kontrolou přísná Jorgeho obchodní partnerka Ballantines (Ivana Chýlková). A těm třem z toho jde hlava kolem.


Hra Jana Krause skvěle ukazuje všechna zákoutí české povahy, tolik ovlivněné a utlačované všemi politickými změnami a režimy. Sám Jan Kraus je dle samotných reakcí publika tak brilantní komik, že mnohdy nemusí ani promluvit, stačí mu dokonce nepatrný pohyb či grimasa a diváky už uvádí do bouřlivých vln smíchu. Kraus předvádí situace, které sami důvěrně známe a které nám právě proto z tohoto zrcadla připadají komické. Eva Holubová mu vytváří geniální partnerku, která jen z pouhé debaty o vařených vejcích dokáže udělat nezapomenutelný dialog. Výborně temperamentní je Martha Issová – během představení ze sebe vydá takové energie, až člověk žasne, kde to v sobě ta křehká herečka bere. Její skákání na „trampolíně“ je jeden z těch zážitků, kterým neuvěříte, dokud jej na vlastní oči neuvidíte. Ivana Chýlková dělá Issové skvělou parťačku a jejich hašteření je famózní, stejně jako její výborné dialogy s Janem Krausem. Bohumil Klepl zase předvádí až neuvěřitelně věrohodný ruský přízvuk, stejně jako zcela naturalistické provedení všech následků opilecké virózy. Ján Sedal dostal roli toho podivína, který je mimo. Postava, které nesmí v dobré komedii chybět a která přináší díky své absolutní mimóze tu správnou dávku rozptýlení.


Celkově je tato partička velmi dobře sehraná a baví mnohdy jen tím, že na tom pódiu pospolu je. Bravurní herecké výkony, neutuchající smích a skvěle napsaná hra. Kombinace, která právem dělá z Nahnilička jednu z nejlepších současných původních her.


Komentáře