Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Vášnivé a energické, to je představení Drž mě pevně

/ Veronika Nováková, 11.11.2013

Divadelní adaptace románu amerického spisovatele Roberta Fulghuma o argentinském tangu měla na prknech divadla ABC premiéru v červnu letošního roku. Autor se společně se svou manželkou, která ilustrovala jeho knihy a také prezentuje své obrazy ve foyer divadla, účastnil zkoušek i samotné premiéry.

 

Představení není typický muzikál, ale protože v něm najdeme spoustu tance i několik písní, dalo by se označit jako zpěvohra pro činoherce. Režisér Miroslav Hanuš, který už v divadle ABC režíroval představení Šakalí léta a Pan Kaplan má třídu rád, tak vytvořil kus, který se sice tváří jako činohra, ale když přijdete blíž, nevěříte svým očím – činoherci zde totiž zpívají, tančí argentinské tango a vypadají u toho tak, jako by celý život nic jiného nedělali. Punc skvěle odvedené práce ještě představení dodává živá hudba a tančírna argentinského tanga tak před diváky ožívá v celém svém živočišném půvabu přímo v centru Prahy.


V roli právníka Aristofana, kterého neustále pronásleduje přízrak otce (Jiří Klem), se objevuje skvělý Jiří Hána. Právě neustálé roztržky mezi otcem a synem patří k těm rozbuškám, které představení skvěle oživují a divákovi evokují jediné – jako u nás doma. Excelentní taneční výkony zde předvádějí Tomáš Novotný a Zbyněk Fric, při pohledu na ně se dámám v sálu tají dech. Přesně padnoucí elegantní obleky, plamínky v očích a tango – kombinace v jejich podání skoro vražedná. Podobně vypilované taneční i činoherní kousky předvádějí jejich půvabné ženské protějšky, Henrieta Hornáčková v roli majitelky tančírny, a Barbora Janatková coby slepá tanečnice.  Co se týče tanga, velmi překvapila Stanislava Jachnická, výborná herečka, která v červených šatech a rytmu tanga budí dojem vášnivé krásky a rozené tanečnice.


V rolích matadorů na odpočinku přichází na pódium nerozlučná dvojice Jana Drbohlavová a Lubomír Lipský. Jejich neustálé půtky a hašteření kouzlí v hledišti vděčné úsměvy a udržují to správné napětí mezi mužem a ženou, které tango dělá tím, čím je. Tančírna by jistě utrpěla, kdyby v ní nedrželi stráž mírumilovný sekuriťák Oskar (Zdeněk Vencl) a hruškovitá „prdelína“ Frieda (Veronika Janků), empatická barmanka.


Do tančírny přicházejí lidé nejrůznějších profesí, vzezření, věku, ale s jedinou touhou – tančit. Proto se setkáváme s Radkou Fidlerovou, Hanou Doulovou, Evellyn Pacolákovou, Viktorem Dvořákem, Petrem Klimešem, Zbigniewem Kalinou a Jaroslavem Vlachem, v rolích nesmělých, nervózních, ale odhodlaných statečných, kteří se přišli učit tango. Jsou prostě skvělí a jejich nesmělé taneční kroky přinášejí vzpomínky na to, jak jsme my sami chodili do tanečních! A pozor! Skvělé je také to, že pokud máte vy sami v průběhu představení touhu tančit, není nic lehčího, než vystoupat na pódium a zatančit si pod vedením taneční mistrové spolu s nimi. Tito odvážlivci z řad diváků sklízejí nadšený aplaus a nepochybně si odnášejí také příjemný zážitek.


Představení Drž mě pevně, miluj mě zlehka, má svůj neodolatelný půvab. Je vášnivé, energické a plné laskavého humoru. Argentinské tango totiž není tanec smrtelně vážný. Je to tanec empatický a v podání partičky z divadla ABC dokáže příjemně pohladit na duši.


Komentáře