Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Velký přehled výstav, které můžete do konce roku stihnout

/ Veronika Nováková, 27.12.2013

Sexplicit
Od 22. 11. 2013 do 21. 1. 2014 – Pražská správa nemovitostí spol. s.r.o. a GALERIE Art Salon S – budova Microna, Československého exilu 1888/4.
Galerie Art Salon S je nový výstavní prostor o rozloze 1700 metrů čtverečních v atomovém krytu a 11. patře budovy Microna v Praze Modřanech. Působit začala v září tohoto roku a jejím cílem je podporovat mladé talentované umělce. Na současné prodejní expozici nazvané Sexplicit hraje hlavní roli sex, porno a intimita. K vidění jsou kontroverzní díla od stylu hard porn, až po práce s jemně erotickým nádechem. Klasickou malbu doplňují také plastiky, fotografie, designové výrobky, videa či instalace. Kromě začínajících umělců si zájemci mohou prohlédnout díla také Jana Čapka, Muset, Oooms, Jiřího Pelcla, Tona Stana či Jindry Vikové.

 

Peníze a Aféry
Od 29. listopadu 2013 – 15. července a od 29. listopadu 2013 – 11. května 2014 – Nová budova Národního muzea
Dvě nové výstavy z výstavního cyklu Peníze vám představí nejen historii platidel a princip fungování banky či burzy, ale přiblíží i vliv peněz na umění, životní styl a lidskou morálku. V Nové budově Národního muzea budou k vidění v rámci výstavy Peníze nejcennější poklady domácích i zahraničních institucí, mezi nimi například: největší diamant v českých sbírkách, zlatý stodukát císaře Ferdinanda III., zlatá cihla České národní banky nebo legendární Fabergého vejce. Nejznámější aféry české historie i vliv peněz a médií na jejich utváření a průběh pak představí výstava Aféry.

 

Pozoruhodné betlémy
Pražské kostely – doba vánoční
Po celé vánoční období vystavují pražské kostely betlémy. V katedrále svatého Víta můžete zhlédnout unikátní chlebový betlém, který vytvořili studenti z Českých Budějovic. Výroba chlebového betlému trvala zhruba dva měsíce a podílelo se na něm více než dvacet žáků. Nedaleko odtud v kostele Panny Marie Andělské na Loretánském náměstí si můžete prohlédnout betlém v téměř životní velikosti z roku 1700. Jeho autorem je mnich Kašpar. Slovanský betlém v holešovickém kostele sv. Antonína Paduánského od řezbáře Václava Cvekla s velkým obrazem Domažlic je unikátní v tom, že figurky jsou oblečeny do chodských krojů.

 

Josef Sudek
13.12.2013 – 28.1.2014 v Českém centru fotografie
Prodejní výstava fotogafií je drobnou sondou do světa Sudkových přátel, známých i neznámých osobností, kteří vstoupili do jeho života a on do jejich, bez ohledu na to, zda se kdy v životě potkali. Sudkovo lidské a umělecké charizma je natolik silné, že mnoho dalších uměleckých generací je jeho tvorbou ovlivňováno.


Volker März – Laughing Windows
31.10.2013 – 17.2.2014 v Centru současného umění DOX
Multimediální umělec Volker März vytvořil rozsáhlý výstavní projekt, který je v jistém smyslu retrospektivou jeho tvorby a zároveň představuje řadu nových prací, které vznikly speciálně pro třípatrovou expozici v centru DOX.
Volker März v posledních letech zaplnil celé výstavní prostory stovkami hliněných figurek významných historických postav. Prostřednictvím hliněných postaviček, obrazů, fotografií, textů a hudebních videí März tyto velké myslitele snímá z podstavce a nabourává tak představy o kultu génia. Vytváří nápadité scénáře, ve kterých historické osobnosti zapojuje do dialogu, jehož prostřednictvím kritizuje a ironizuje současnou dobu a společnost. 

 

Ivan Bukovský 2013
20.12.2013 – 31.1.2014 v Galerii Mánesova 54
Výstava představí necelé dvě desítky obrazů z umělcovy tvorby roku 2013. Bukovský byl žákem profesora Smetany. Svými díly je zastoupen jak v řadě veřejných sbírek v České republice, včetně Národní galerie, tak i v zahraničí. Jeho tvorba byla oceněná řadou cen.
Vystavuje samostatně od roku 1976. Na svém kontě má více než 60 samostatných a kolektivních výstav u nás i v cizině.


Komentáře