Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

KOMIKS: Věčná válka - Military sci-fi s modrou knížkou

/ Vojtěch Čepelák, 06.01.2012

Představte si nejzbytečnější konflikt v historii lidstva a protáhněte ho na tisíc let. Staňte se kolečkem ve stroji, kde jsou vaše šance na přežití pouze otázkou statistiky. Vezmou vám vše, co znáte a milujete a vystřelí do zbytečné budoucnosti. Do války bez konce. Nabídka, co se neodmítá, neníliž pravda?


Patnáct let poté, co Robert A. Heinlein napsal legendární Hvězdnou pěchotu (1959), stvořil další Američan Joe Haldeman Věčnou válku, druhou kanonickou knihu, která definovala subžánr military sci-fi. Zatímco Heinlein napsal čistě symbolický román o nutnosti války vedené ve jménu lidskosti a spravedlnosti, Haldeman pod vlivem osobně zažitého konfliktu ve Vietnamu ukazuje každodenní, bezcitnou a zhovadilou tvář války reálné. Úspěch byl okamžitý a došlo i na comicsovou adaptaci.


Belgický kreslíř Marvano v letech 1988–89 vdechl život třem albům, na nichž spolupracoval přímo s Haldemanem jako scenáristou. V ČR vychází v jednom svazku a přes nespornou zasloužilost mají jednu malou chybku. Jsou staré a je to na nich vidět.


Věčná válka je sci-fi z doby, kdy k úspěchu často stačilo pár zajímavých futurologických nápadů a nebylo třeba komplexity nebo strhující akčnosti dneška. Jako intelektuální konstrukt je ovšem velmi originální vizí. Vojín Mandella je povolán do armády s IQ nad 150, aby bojoval s mimozemským nepřítelem, kterého zatím nikdo neviděl. Válka se totiž vede mimo sluneční soustavu a trvá roky, než se někam dostanete. Navíc díky dilataci času při vysokých rychlostech vojáci stárnou o pouhé roky, zatímco skutečný čas na Zemi plyne v desetiletích. Průzkumné síly OSN mezitím prostřednictvím drog, zábavy a médií zcela ovládají lidskou populaci a kvůli snižování porodnosti zavedou masovou homosexualitu. Jedinec je ničím a nemá žádnou svobodu volby. Navíc v hi-tech válce budoucnosti je téměř vše otázkou kvality vybavení, kde boj už vlastně vedou stroje. Souboje počítači řízených křižníků se počítají na dny a posádka pouze čeká na výbuch mnohasetmegatunových hlavic, které ji z napjaté nudy čekání uvrhnou do smrti ve zlomku sekundy.


Scénáři odpovídá klasická, suše realistická belgofrancouzská kresba postavená na jednoduché lince. Její statičnost nenahrává emocím, ani akci, ale zase vše vykresluje do nejmenšího detailu a s citem pro mírně archaickou, ale uvěřitelnou techniku.


Zub času a specifika doby vzniku stvořily ve Věčné válce stále aktuální protiválečné dílo se silným poselstvím a originální ideovou a nápadovou kostrou, kterému ale citelně ubírá samotný příběh, forma a délka. Strohá, jednoduchá zápletka, nedostatek prostoru, odtažitá akce a poměrně bezkrevné výseky z hrdinova života selhávají v přenosu emocí, vykreslení jeho osobnosti a vtažení do příběhu. Pokud ale máte rádi technicky nápaditou military sci-fi, protiválečné romány a příběhy, kde hlavní postava nemůže skoro nic, tak do toho. Málokdo vám touto cestou ukáže čistou absurditu války lépe než Joe Haldeman, veterán z Vietnamu. A to se počítá.


Komentáře