Jak vybírat v kalendáři
SKRÝT KALENDÁŘ
ZOBRAZIT KALENDÁŘ

Ledové Čechy

/ Wolfgang Knobloch, 11.02.2011

Oblíbit si zimu je pro značnou část populace něco nepředstavitelného. K těm, kteří toto roční období netrpělivě vyhlížejí, patří jsou energetické firmy, prodavači kožichů anebo ti, kteří si zamilovali některý ze zimních sportů. Autor knihy geolog Radek Mikuláš sice patří do posledně jmenované skupiny, ale jeho motivem k sepsání průvodce nebylo pouhé vyjmenování lokalit vhodných k bruslení. Jak sám zmiňuje v krátkém rozhovoru, který nahrazuje úvod, ledové výtvory se mu prostě líbí.

 

Ačkoli je na obálce knihy napsáno „Průvodce“, nemůžete už z podstaty zkoumaného fenoménu čekat, že vás vezme za ruku a dovede přesně do míst, kde určitě uvidíte nějaký fantastický ledový úkaz. Ledové Čechy jsou spíše návodem, jak se na led dívat a za jakých podmínek můžeme čekat, že led bude hladký jako zrcadlo, kdy na něm vyrostou nádherné hvězdice.

 

Kniha je rozdělena do sedmi kapitol a bohatě vybavena ilustračními fotografiemi. V první části se seznámíte s typy přírodního ledu. Kromě běžných říčních nebo rybničních ledů a horolezci oblíbených ledopádů si Mikuláš dal práci a vyhledal i méně známé typy, jakými jsou třeba pěnovkové kaskády.

 

Druhá část se už zaměřuje na konkrétní místa. Třetí, ačkoli se zabývá něčím na první dojem tak nudným jako je počasí, je pastvou pro oči. Úkazy, které se autorovi podařilo zachytit na fotografiích, vyrazí dech nejen tomu, kdo se s ledem setkává maximálně tak na dně koktejlové sklenky, ale i zkušenějšímu zimnímu cestovateli nebo dálkovému bruslaři.


Právě pro bruslaře bude asi nejzajímavější další kapitola. Jestli vás od bruslení venku odrazuje děsivá vidina praskajícího ledu, pak byste si část o ledových dějích pečlivě prostudovat. Mikuláš v ní podrobně vysvětluje, jak led, zkoumat a dokonce poslouchat. Věděli jste, že led může být ohebný? A že si na něj za určitých okolností můžete troufnout, i když má tloušťku pouhé dva centimetry?

 

Průvodce uzavírají tři kratší kapitoly. Temná estetika smrti v ledu, která připomíná, že led může být krásný, ale také smrtící živel. Autor se nezapomněl na led podívat ani z rybí perspektivy a všímá si i toho, co ledy vytvořily v naší krajině v dávných dobách.

 

Ledové Čechy jsou svým tématem knihou bezesporu unikátní a hlavně inspirativní. Její autor ledu rozumí, má ho rád a dokáže to, že budete během čtení mít chuť oprášit své staré brusle a vyrazit ven k vodě v tuhém skupenství, nehledě na mráz. Vybrané fotografie ve vás tuto chuť ještě zesílí, i když některé mají ještě jisté rezervy. Je pochopitelné, že autor není profesionálním fotografem a zima obvykle nenabízí zrovna nejlepší podmínky pro pořizování snímků. Občas není ostrost úplně perfektní, ale to je jen drobná vada na kráse, která bude třeba už při dalším vydání odstraněna. Kouzlo přírodního ledu si dokonalé fotky zaslouží.


Komentáře